Игор Краснов, новият генерален прокурор на Русия, казва, че киберпрестъпността в Русия е нараснала 25 пъти през последните пет години.
Краснов направи изявлението по време на неотдавнашна среща, посветена на борбата с киберпрестъпността в Русия.
На събитието Краснов посочи, че вече има 225 000 дела през първата половина на 2020 г., увеличение с 92% спрямо същия период от 2019 г. Общият брой на руските дела за цялата минала година е едва 294 000, каза Краснов.
Той цитира редица престъпления, като трафик на наркотици, корупция и финансиране на тероризма, които често се осъществяват чрез криптовалути и инструменти за криптиране на данни, увеличаващи анонимността. Коефициентът на осъдимост на подобни престъпления към момента е едва 25%, добави той.
Генералният прокурор предложи да се създаде автоматизирана система за проследяване на киберпрестъпността онлайн, както и „коренно да се променят съществуващите подходи за полицейски операции и предварителни разследвания“ на такива случаи.
Докато руският генерален прокурор изрази необходимостта от разработване на повече инструменти за борба с престъпленията свързани с крипто, статусът на самите крипто активи все още не е ясен в страната.
Въпреки многобройните предупреждения за забрана или криминализиране на криптовалути като Биткойн, правният статус на криптовалутите в Русия остава неизяснен до момента. През юни 2020 г. руски съд отхвърли предложение за предоставяне на реституция на жертва, като аргументира, че криптовалутите като Биткойн нямат легален статут.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.