Счита се, че крипто е широко неефективна форма на пари за организации, свързани с тероризма. Все пак един експерт смята, че САЩ трябва да предприемат необходимите стъпки, за да предотвратят евентуалното им приемане за незаконно финансиране.
Говорейки пред Конгреса, директорът за анализа на Центъра за защита на демокрациите Яя Фануси подчерта, че джихадистите не са успели и са нямали време да наберат средства.
Като пример, експертът посочи Съвета на муджахидите Шура (МSС) – терористична група в Йрусалим, която успя да събере едва $500 през следващите няколко седмици през 2016 г.
Студената твърда кеш е все още крал. Криптото е лоша форма на пари за джихадистите, защото те обикновено трябва да купуват стоки с пари в брой, често в райони с ненадеждна технологична инфраструктура. – каза експертът.
Интересно е обаче, че Фануси посочи анонимността като основно качество на парите.
Изявленията на Fanusie не са единствените, които сочат към факта, че крипто не са предпочитаното средство за финансиране на незаконни дейности.
Меморандумът на Центъра за санкции и незаконни финанси, издаден през януари, показа, че само малка част от 0.61% от парите, влизащи в крипто, се използват срещу регламенти.
От друга страна, по-скорошен доклад за изпирането на пари и финансирането на тероризма, издаден от финансовите служби и Министерството на финансите на Хонконг, посочи, че крипто в момента не представляват заплаха.
Независимо от това, превенцията е абсолютно най-добрата форма на защита и правителствата трябва да направят необходимото, за да се противопоставят на потенциала за набиране на средства от типа крипто.
Сега, като се подготвят за нарастващата употреба на криптовалути от терористите, САЩ могат да ограничат възможността да превърнат пазарите на цифровите валути в светилище за незаконно финансиране. – каза Фанузи.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.