През 2024 г. Казахстан засили усилията си за справяне с прането на пари, като затвори 36 незаконни борси за криптовалути, което представлява рязък спад от 96% в сравнение с предходната година.
На 6 януари Агенцията за финансов мониторинг (FMA) на Казахстан разкри, че тези борси са работили без надлежно разрешение.
Агенцията обясни, че тези нелицензирани платформи са улеснявали незаконните дейности, като са позволявали непроследими транзакции от фиат към криптовалута и от криптовалута към фиат, често използвани от престъпници като кибер измамници и наркодилъри. FMA заяви, че общият оборот на 36-те борси е бил около 60 милиарда казахстански тенге ($112.8 милиона), като властите са конфискували активи на стойност около 2.5 милиарда тенге ($4.8 милиона).
Тази репресия е част от продължаващата кампания на Казахстан срещу нелицензираните крипто услуги. През 2023 г. FMA предприе действия срещу 980 незаконни борси и започна девет разследвания, свързани с пране на пари. Въпреки тези усилия няколко световно лицензирани борси, включително Binance, Bybit и Upbit, продължават да работят законно на територията на страната.
Казахстан работи активно с други правителствени агенции, като Комитета за национална сигурност и Министерството на културата и информацията, за премахване на нелицензираните борси. Към днешна дата над 3,500 незаконни платформи са били спрени от експлоатация. Сред тях е установено, че две от тях са работили като пирамидални схеми, което е довело до съдебни действия и връщане на $545,000 на измамените инвеститори.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.