Решение на съда в Русия наскоро определи, че една църква трябва да плаща по-високи такси за електричество, поради факта, че те използват хардуерни устройства за копаене на криптовалути, на територията на имота.
Въпреки че това е изолирано съдебно решение, то със сигурност носи последици за частните граждани, които копаят от домовете си.
Grace, евангелистката религиозна организация, отрече, че електричеството е било използвано за копаене на крипто. Това не е изненадващо, като се има предвид, че Източна Европа се радва на ниски субсидирани цени на електроенергията, което води много хора да добиват криптовалути в собствения си дом. Настоящото законодателство изисква онези, които копаят, да плащат по-високи такси за електроенергия, което твърдение бе отречено от църквата, разположена в Иркутск, Русия.
Регионалният доставчик на електроенергия, Irkutskenegro, забеляза значителен скок на електроенергията от църквата миналата година. Инспекторите от компанията дори откриха компютърен хардуер в църквата, в сървърна стая на втория етаж. Компанията заяви, че количеството консумация на електроенергия всъщност застрашава съседните райони.
Църквата поиска възстановяване на 1,1 милиона рубли от компанията, което възлиза на над $16 000. Арбитражният съд в Иркутск се изправи срещу Irkutskenegro, въпреки твърденията на църквата, че електричеството е използвано за отопление и за производство на религиозни материали. Съдът посочи, че въпросният период е бил през лятото, така че обяснението „отопление“ е малко вероятно.
Енергията е много по-евтина за частни лица и за определени организации, включително църкви, в Източна Европа. Всъщност съдът решава, че въпреки че църквата е консумирала повече електроенергия, тя все пак трябва да бъде таксувана с по-ниска от стандартната ставка. Мнозина се чудят дали това ще причини отзвук и дали държавата ще принуди частните лица да започнат да плащат по-високи ставки, за да копаят криптовалути.
Това не е първият случай, когато дадена организация е добивала крипто, когато тя не е имало право в Русия, тъй като руските инженери в Руския ядрен център са изправени пред наказателни обвинения за използването на суперкомпютър за копаене на Биткойн по-рано тази година.
Една от причините, поради които добива на крипто в Русия се дължи на Димитри Маринешев, съветник на Владимир Путин за свързани с интернет въпроси. Всъщност той наскоро събра милиони долари за ICO на Russian Miner Coin.
Разбира се, времето ще покаже дали това съдебно решение действително ще засегне онези, които копаят крипто в уюта на собствения си дом.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.