Фернандо Хадад, кандидат за президент на Бразилската работническа партия, публикува правителствения си план чрез блокчейн, съобщиха на 14-и октомври.
Според изявлението, Хадад реши да използва блокчейн технология за разпространение на информация за президентската му кампания след дългосрочна борба с фалшиви новинарски предавания. Тъй като информацията, съхранявана в блокчейн, не може да бъде променена или компрометирана, той решава да съхранява данните на децентрализирана платформа.
Изданието отбелязва също така, че Хадад използва „свободен софтуер“ в Сао Пауло, където е бил кмет от 2013-2017. Софтуерните решения наблюдават различни градски проекти, включително общинския Master Plan, „с подкрепата на потребителите в интернет“.
Хадад не е единственият кандидат за президент, който да приложи технологията. Според крипто медията Criptomoedas Facil, други политици, участвали в изборите: Жоао Амоедо и Марина Силва също споменават блокчейн по време на кампаниите си.
Силва предложи да се създаде „дигитално правителство“, което да съхранява всички публични данни на децентрализирана платформа, докато Марина използва DLT технология, за да регистрира дарения за кампанията си.
В първия кръг от изборите през 2018 година, Хадад и неговият кандидат-вицепрезидент Мануела д’Авия спечелиха почти 30% от общия брой гласове, но в крайна сметка загубиха от крайнодесния кандидат Джейър Болсонаро.
Болсонаро, който преди това е изразил привързаност към бившия военен режим на Бразилия, надхвърли очакванията си в избирателните секции, след като е избрал дясна популистка платформа, която обещава връщане към „традиционните“ бразилски ценности.
Докато той спечели изборите с почти 47% от общия брой гласове, Болсонаро не успя да достигне 50%, необходими за избягване на изборите срещу Хадад на 28-ми октомври.
Както бе съобщено през януари, бразилското правителство възнамерява да премести популярните петиции – инструмент, който позволява на гражданите да гласуват по различни социални въпроси – на блокчейн, базирана на мрежата Етериум. Длъжностните лица искаха да създадат мобилно приложение, което да позволи на хората да представят своите гласове чрез децентрализирана платформа.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.