Дългогодишният мечи пазар най-накрая принуди много Биткойн копачи да капитулират, като намалят операциите си. Въпреки това, с намаляването на трудността, някои от тези по-малки учреждения биха могли да искат да се върнат в бизнеса, тъй като сега е по-лесно да се добива флагманската криптовалута.
Още през 2017 година, пазарът на криптовалути беше във възход. Почти всичко, от ICO до копачи, се движеше високо на гърба на постоянно увеличаващите се цени на виртуалните валути.
Въпреки това, зимата дойде за пазара и то се оказа продължителна. Макар че много от аспектите на индустрията се сблъскаха с най-голямата тенденция на мечия пазар, копачите изглежда се държаха през повечето време. Предполага се, че има случаи на капитулация, особено от доставчици на договори за cloud копаене като HashFlare.
Сривът на цената, който се ускори в средата на ноември, докара цената на Биткойн до най-ниската си точка за повече от година. Много копачи бяха принудени да излязат от бизнеса. Докладите показват, че 800 000 души са закрили операциите си.
Коментирайки развитието, Шон Уолш, главен изпълнителен директор на HyperBlock, една от най-големите добивни компании на Биткойн в Северна Америка, заяви:
Продължителният спад в крипто ценообразуването закри много копачи, затова ние сме склонни да бъдем малко предпазливи, когато говорим за нашия бизнес.
Всъщност, цената на Биткойн не се е възстановила много. Но, тъй като нерентабилните копачи започнаха да се затварят, трудностите при добива на Биткойн мрежата започнаха да се приспособяват и да търсят равновесие с нови пазарни условия, разбивайки мита за „смъртната спирала“.
Главният изпълнителен директор на платформа за търговия с криптовалути, Atlas Quantum заяви, че копачи от малък мащаб могат да се изкушат да се върнат в бизнеса, тъй като трудността при добива на Биткойн е относително по-ниска. Въпреки това, без подобрение в ценовото действие на най-голямата криптовалута, подобно движение би представлявало краткосрочна тенденция.
Копачите ще продължат да се сблъскват със същите проблеми, които са съществували преди това – главно тяхната неспособност да постигнат мащабни вътрешни икономии. Ако по-малките копачи не се завърнат, останалите играчи имат възможност да консолидират своите позиции в добивната сфера на BTC.
В края на краищата, добивът на Биткойн се превръща в ценово усилие, опростяване, описвано най-добре от модела „оцеляване на най-подходящия“. Само копачите, способни да устоят на крипто зимата, ще могат да останат в бизнеса.
При настоящите пазарни условия, необходимостта е наистина майка на изобретението, що се отнася до BTC копачите. За да оцелеят, добивните фирми ще трябва да потърсят оптимизация на процесите (по-евтини разходи за електроенергия и оперативни разходи).
За по-големите играчи като HyperBlock Inc. нищо не се е променило. Джейсън Вон, управител на обекта на компанията в Бонер, заяви, че това е обичайно. В отговор на коментарите на Вон, Уолш също каза:
Изградихме HyperBlock, за да предотвратим нестабилността и натиска на крипто пазара, защото вярваме в дългосрочното обещание на технологията.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
Биткойн отново тества нови върхове, след като премина $104,000, възвръщайки оптимизма в крипто пространството.
Спот Биткойн ETF-ът на BlackRock, IBIT, се очертава като доминиращ играч в областта на дигиталните активи, привличайки милиарди, докато конкурентите му изостават.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.