Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
Последните мерки включват 34% мито върху вноса от Китай и данък от 25% върху автомобилите, създавайки предизвикателна среда за инвеститорите, които се опитват да балансират рисковете и възможностите.
Обикновено такива тарифи стимулират инфлацията и укрепват щатския долар, като правят вноса по-скъп. По-силният долар обикновено оказа низходящ натиск върху криптовалутите, тъй като инвеститорите се насочват към традиционни активи-убежища. Въпреки това, ако икономическата нестабилност продължи, репутацията на Биткойн като средство за съхранение на стойност може да се засили, особено ако централните банки реагират с по-стабилна парична политика.
Рик Маеда, изследователски анализатор в Presto Research, отбеляза, че тарифите вече са повлияли на крипто пазарите, като ВТС падна до $82,000, а Етериум падна под $1,800. Въпреки повишената търговия с опции, подразбиращата се волатилност на пазара остава изненадващо стабилна, което показва, че инвеститорите все още оценяват дългосрочните ефекти.
Енмануел Кардозо от Brickken посочи, че резкият спад на Биткойн от $88,500 до $82,000 малко след обявяването на тарифата сигнализира за повишена волатилност. Докато институционалните инвеститори все още акумулират от ведещата криптовалута, участниците на дребно се насочват към по-безопасни активи като златото. Кардозо предполага, че в по-дългосрочен план тарифите може действително да са от полза за крипто, тъй като опасенията за инфлацията и отслабването на долара могат да направят ВТС по-привлекателен като хедж. Проучване на JPMorgan подкрепя това мнение, като над половината от институционалните инвеститори посочват инфлацията и тарифите като ключови пазарни фактори.
Има също спекулации, че прекъсването на глобалната търговия може да ускори приема на стабилни монети като жизнеспособна алтернатива за трансгранични транзакции. Алвин Кан, главен оперативен директор на Bitget Wallet, предупреди, че тарифите могат да доведат до стагфлация – покачване на цените без икономически растеж – което потенциално подкопава доверието във фиатните валути. При този сценарий Биткойн може да се превърне в по-надежден хедж, тъй като глобалното влияние на долара отслабва.
Райън Лий, главен анализатор на Bitget, отбеляза, че тарифите, вариращи от 10% до 49%, са предизвикали панически продажби, причинявайки спад за Етериум и Solana с около 6%. За разлика от това, активността на стабилните монети се увеличи, тъй като страхът прониква на пазара. Лий вярва, че ако икономическите условия продължат да се влошават, което води до по-слаб долар и потенциално облекчаване на Федералния резерв, биткойн може да се засили като хедж срещу инфлация. Той обаче предупреждава, че алткойните могат да се борят, освен ако не демонстрират солидни основи.
Докато пазарът усвоява въздействието на тези тарифи, експертите остават разделени относно това дали Биткойн може да запази привлекателността си като хеджиране или дали инвеститорите ще продължат да гравитират към по-безопасни и по-стабилни активи.
Чайтаня Джаин, мениджър по Биткойн стратегията в Strategy, отхвърли онлайн спекулациите, че съдбата на компанията е тясно свързана с цената на ВТС.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Биткойн реагира за кратко на индекса на цените на производителите в САЩ (PPI) за юни в 15:30 българско време, но движението се разсея бързо, тъй като търговците разбраха по-широките последици от данните.
Съобщава се, че Брендън Лутник, син на министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник, финализира сделка за придобиване на Биткойн на стойност няколко милиарда долара чрез дружество със специална цел (SPAC), подкрепено от Cantor Fitzgerald.