Нарастващото геополитическо напрежение между Съединените щати и Иран взе решително рязък oбрат в петък сутринта, след като американското правителство наложи нови санкции срещу Иран вследствие на удари по американски бази.
Санкциите са предназначени да нанесат още един икономически удар на Иран, осакатявайки основните индустрии на страната.
Санкциите са заради ракетните атаки на Иран върху две военни бази в Ирак, където са базирани американските и иракските сили, като отмъщение за американския въздушен удар миналия петък в Багдад, който уби Касем Сюлеймани, един от най-високопоставените генерали на Иран.
Докато гражданите в Иран са засегнати от перспективата за много по-сериозен конфликт между Вашингтон и Техеран, посланието на САЩ е ясно: това ще дестабилизира икономиката на Иран, като се насочи към металообработващата му промишленост за милиарди долари.
Държавният секретар, Майк Помпео, и министърът на финансите Стивън Мнучин обявиха, че новите санкции ще бъдат насочени конкретно към износа на метал в Иран и осем високопоставени ирански служители, сред другите индустрии. Според администрацията на Тръмп, санкциите са насочени към 13-те най-големи производители на стомана и желязо в Иран, които колективно генерират годишни продажби за милиарди.
Изказвайки се по време на пресконференция, секретар Мнучин заяви,
„Първо, президентът издава изпълнителна заповед, с която разрешава налагането на допълнителни санкции срещу всеки собственик, опериращ, търгуващ или подпомагащ сектори на иранската икономика, включително строителство, производство, текстил и добив. И нека да съм наясно, това ще бъдат както първични, така и вторични санкции.
ЕО също така ни позволява да определим други сектори в бъдеще като секретар Помпео и аз смятаме, че е подходящо.
Второ, ние обявяваме 17 конкретни санкции срещу най-големите производители на стомана и желязо в Иран. В резултат на тези действия ние ще орежем милиарди долари подкрепа на иранския режим и ще продължим с [натиска].
Трето, ние предприемаме действия срещу осем висши ирански служители, които напреднаха в дестабилизиращата дейност на режима и бяха замесени във удара от вторник. Секретар Помпео тепърва предстои да коментира повече по въпроса.
Тези санкции са част от нашия ангажимент да спрем глобалните терористични действия на иранския режим. Президентът беше много ясен. Ще продължим да прилагаме икономически санкции, докато Иран не спре терористичните си действия и се откажат от това някога да имат ядрени оръжия.“
С продължаващата политическа несигурност между двете държави, икономическите сътресения тестват силата на сигурни убежища като злато и Биткойн. Двата актива се оказаха силно корелирани след като се случиха ракетните удари.
Привържениците на Биткойн наричат криптовалутата форма на дигитално злато, което е по-сигурно и преносимо от физическото злато.
Криптовалутнтите спекуланти поставят под въпрос дали конфликтът влияе на цената на Биткойн (BTC), както и върху целия пазар, като цената на BTC ту пада под, ту се покачва над $8,000 през цялата седмица.
В момента златото се търгува на $1,558, което е с -2% спрямо най-високото си ниво през тази седмица от $1,590, докато Биткойн се понижи до $8,137 от пика си в сряда – $8,391.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.