Нарастващият интерес, проявяван от държавите, които се стремят да се присъединят към алианса БРИКС, може да се дължи на различни фактори.
Сред тях са стремежът към многополюсен свят и представителството на значителна част от световния БВП. Очевидно е обаче, че наличието на валута на БРИКС е основна движеща сила за интереса към членство.
С наближаването на предстоящата след няколко месеца среща на върха на БРИКС разширяването на алианса се очаква да бъде важна тема за обсъждане. Освен това участващите държави ще обсъдят разработването на обща валута, което ще бъде тясно свързано с по-нататъшния растеж на блока.
През цялата тази година нарастващото значение на блока БРИКС беше интригуващ разказ. Тъй като алиансът активно се стреми към дедоларизация, той привлече значително внимание от страна на много държави. Тези държави желаят да си сътрудничат с блока, за да установят нов глобален ред, който да се различава от доминиращата западна позиция през последните десетилетия.
Всъщност перспективата за предстоящо въвеждане на валута на БРИКС безспорно играе ключова роля за предизвикване на интерес сред потенциалните членове. Много държави възприемат тази алтернативна валута като средство за намаляване на зависимостта си от щатския долар.
Освен това търговската валута и Новата банка за развитие предлагат възможности за икономическа помощ, които не са лесно достъпни чрез съществуващите финансови институции като МВФ или Световната банка.
Ашраф Нагиб, директор на Египетската група за международно корабоплаване, наскоро подчерта, че идеята за нова валута издадена от алинса е доста привлекателна:
„Това несъмнено е едно от основните предимства, които можем да използваме, като се присъединим към БРИКС и Новата банка за развитие. Трябва да улесним търговията си и да преодолеем значителните предизвикателства пред износа, а една от пречките в този процес е наличието на чуждестранна валута“, заяви Нагиб.
За страните, които се стремят да влязат в БРИКС, тази валута представлява форма на освобождение. Те вече няма да са зависими от щатския долар и интересите им ще бъдат отчитани по-ефективно. Аржентина например ще намери финансово облекчение чрез системата на БРИКС.
Следователно алиансът се превърна в необходимост за тези страни, тъй като те търсят икономическа, търговска и финансова стабилност, която липсва в настоящия световен ред.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.