Банката за международни разплащания (BIS) предложи възможни подходи за справяне с рисковете, свързани с криптовалутите, за да се избегнат сривове, подобни на случилите се през 2022г.
BIS, явяваща се като глобален орган за банкова координация, публикува документ, озаглавен „Addressing the risks in crypto: laying out the options„, в който предлага три подхода за регулиране на криптовалутите.
Това им действие е провокирано от срива на FTX и последвалите каскадни ефекти, заявявайки, че регулаторите вече не могат да си позволят да игнорират криптовалутите.
Първият подход на BIS включва пълна забрана на криптовалутите, за да се елиминират всички свързани с тях рискове. Това би предпазило инвеститорите от уязвимости. Освен това те твърдят, че този подход би увеличил стабилността на финансовите системи. Налагането на пълна забрана обаче е отчасти невъзможно, тъй като забраните могат да бъдат заобиколени.
Вторият подход на банката е криптовалутите да бъдат изолирани или ограничени от традиционните финанди (TradFi). Под това BIS разбира обособяване на криптовалутите така, че да има минимално припокриване. Експертите обаче признават, че подобен подход вече не е възможен, тъй като сектора се е развил до степен, в която е преплетена с TradFi. Освен това се смята, че този подход също така няма да предложи на инвеститорите по-добра защита.
Като трети подход Банката за международни разплащания предлага да регулира криптовалутите и това като цяло звучи като най-реалистичният подход. Това означава, че правителствата могат да регулират сектора по същия начин, както традиционните финансови институции.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Защо Биткойн скочи над $20,000? Джон Р. Старк
В този случай, отговорните лица, които са ангажирани с безопасната и изграждането на устойчив крипто сектор, биха имали полза от подходящо регулиране.
Регулирането обаче би било предизвикателство, тъй като е трудно да се определи отправна точка в децентрализирано пространство. От BIS заявиха, че виждат отправната точка на подобно начинание именно като субекта, който има контрол върху протокола.
Според институцията ако повече централни банки разработят CBDC (дигитални валути на централните банки) глобалното търсене на криптовалути може да бъде значително намалено. Така тези, които разчитат на предимствата на крипто, като например рентабилност, бързина и финансово приобщаване предполагаемо ще могат да имат достъп до тях, но без рисковете на криптовалутите.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.