С наближаването на края на 2023 г. световната икономика показва устойчивост въпреки несигурността. В САЩ икономическият растеж надхвърли очакванията, като запази ниската безработица и същевременно отбеляза значителен спад на инфлацията.
През юни 2022 г. индексът на потребителските цени в САЩ скочи с над 9% спрямо предходната година, но до ноември намаля до 3.1%, доближавайки се до целта на Федералния резерв от 2%. Този спад отчасти се дължи на по-бавното нарастване на цените на наемите – съществен разход на домакинствата. Отразяването на тази корекция обаче отнема време поради продължителните годишни договори за наем в САЩ, което предполага забавено въздействие върху данните за инфлацията.
Матю Клайн, икономически анализатор, подчерта, че макар някои фактори, предизвикали скок на цените през 2021-2022 г., като свързаните с пандемии смущения и конфликта между Русия и Украйна, да са отшумели, общата инфлация остава леко повишена поради ускореното нарастване на заплатите и разходите. Предизвикателството се състои в това да се поддържа инфлация от 2% при номинални разходи за търговия на дребно, които нарастват с около 7% годишно.
Федералният резерв приключва годината със стабилни лихвени проценти и потенциално намаляване на лихвените проценти през 2024 г., стремейки се към постигане на целта за инфлация от 2%. Въпреки това професорът по финанси от Харвардското бизнес училище, Михир Десаи, предупреди за продължителни предизвикателства при постигането на тази цел без значителен икономически спад.
Европа е изправена пред по-силно въздействие върху цените на енергията поради конфликта в Украйна, което оказва влияние върху Европейската централна банка и Английската централна банка да запазят предпазливост в публичните си изявления.
Що се отнася до заетостта, в САЩ се наблюдава стабилен пазар, като броят на заетите лица в трудоспособна възраст се доближава до исторически върхове. Макар че показателите показват охлаждане на пазара на труда – намаляване на броя на новонаетите и на откритите работни места – равнището на безработица остава сравнително ниско, което обещава дългосрочни перспективи за работниците в САЩ и Европа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
САЩ се запасява с огромни количества петрол
Финансовите пазари се борят с по-високите лихвени проценти, което се вижда от намесата на FDIC в Silicon Valley Bank и последвалите банкови фалити. Постепенният ефект от повишените лихвени проценти оказва влияние върху притежателите на облигации и разходите по заемите, което може да доведе до продължително икономическо забавяне, както посочи Десаи.
Въпреки че корпоративните фалити нараснаха, те остават под нивата, наблюдавани по време на голямата финансова криза. Въпреки опасенията за предприятията, които притежават дългове с плаващи лихвени проценти, и трудностите при изкупуването на ценни книжа с ливъридж, опитът от други икономики показва, че стабилният растеж може да компенсира по-високите лихвени разходи.
В обобщение, въпреки положителните тенденции в икономическия растеж и намаляването на инфлацията, продължават да съществуват предизвикателства, свързани с поддържането на стабилни темпове на инфлация и осигуряването на пазарна стабилност в условията на по-високи лихвени проценти и геополитическо напрежение.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
След експлойта от 14 април, който наруши работата, KiloEx разкри план за компенсация на засегнатите потребители. Планът обхваща три основни групи: Трейдъри, хибридни стейкъри и ВИП потребители.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.