Илон Мъск наскоро шокира крипто общността след като Tesla направи трансфер на $776 милиона в Биткойн.
По-рано този месец Tesla предизвика вълнение на пазара на криптовалути, като прехвърли своите BTC към неизвестни портфейли. Arkham обаче уточни, че това са били само рутинни промени в портфейлите и Tesla все още притежава токените.
В началото на 2021 г. Tesla първоначално закупи Биткойн за $1.5 милиарда и за кратко позволи на клиентите да го използват за плащания, но бързо отмени това решение поради опасения за околната среда. Оттогава насам Tesla е продала голяма част от своите притежания.
Въпреки слуховете, че компанията може да продаде останалата част от своите BTC, тя остава четвъртият по големина корпоративен притежател на криптовалутата.
Илон Мъск, главният изпълнителен директор на Tesla, не е коментирал публично Биткойн от 2022 г. насам, въпреки че наскоро нарече водещия дигитален актив „интересен“ заради децентрализирания ѝ характер. По-рано Мъск бе посочил, че компанията може отново да приема плащания с Биткойн, ако практиките за добив станат по-екологични.
Понижението на Биткойн от неотдавнашния му исторически връх от $123,000 до под $117,000 предизвика вълнение, но според Deutsche Bank това не е типичен спад.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
В поразително противоречие с дългогодишния си скептицизъм към криптовалутите Vanguard Group вече притежава повече от 20 милиона акции на Strategy Inc.- софтуерната компания, която е известна с това, че е свързана с Биткойн чрез огромните си дялове.
Биткойн се изстреля към границата от $122,000 след вълна от ликвидации на шорт позиции, което повтаря пазарното поведение, наблюдавано за последно през ноември 2024 г.