Според редица експерти съществуват опасения относно позицията на щатския долар като основна резервна валута в света и ролята му в световната търговия и инвестиции.
Милиардерът инвеститор Уорън Бъфет обаче остава оптимист за бъдещето на долара, отхвърляйки идеята за дедоларизация.
По време на годишната среща на акционерите на Berkshire Hathaway през май Бъфет уверено заяви, че щатският долар ще продължи да бъде резервна валута, като се имат предвид значителните доларови резерви, притежавани от много държави.
Правителствата в цял свят се доверяват на стабилността и надеждността на долара като сигурно средство за съхранение на стойността при международни транзакции.
Позицията на Бъфет за долара е последователна през годините. През 2015 г. той прогнозира, че до 2065 г. светът все още ще разчита в голяма степен на долара. По време на предишно събиране през 2013 г. той дори изрази възможността доларът да запази статута си за неопределено време.
Бизнес партньорът на Бъфет, Чарли Мънгър, също споделя подобна гледна точка, предполагайки, че доларът ще остане световна резервна валута поне още две десетилетия.
Въпреки това и Бъфет, и Мънгър предупредиха относно прекомерното печатане на пари от страна на правителството на САЩ, опасявайки се от потенциалните отрицателни последици за стойността и покупателната способност на долара.
Макар че през последната година индексът на щатския долар отбеляза спад от 6% поради намаляващата инфлация, някои експерти отдават това на безпрецедентните държавни разходи по време на Ковид пандемията.
Освен това излишното парично предлагане и нарастващата инфлация намалиха покупателната способност на долара.
Въпреки предизвикателствата, то увереността на Бъфет и Мънгър в дългосрочната значимост на долара дава известно успокоение на инвеститорите, които може би се притесняват от дедоларизацията.
Въпреки това ситуацията остава несигурна и са необходими предпазливи мерки, за да се запази стабилността на долара като световна резервна валута.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.