И следователно, скъп. Ако трябва да ви изпратя няколко Биткойна, ще ги получите в рамките на около два часа и ще платя сериозна такса за транзакция.
Представете си blockchain като регистър.
Този регистър съдържа няколко страници (блокове), където всяка страница има няколко транзакции. Веднага след като страницата е попълнена с транзакции, тя трябва да бъде добавена към регистъра, преди да започне да записва транзакции на следващата страница.
Преди да може да се добави страница (блок) в регистъра (веригата), трябва да се направи известна обработка, за да се гарантира, че всеки е съгласен със съдържанието. Процесът отнема около 10 минути (за Bitcoin Blockchain) за всеки блок.
Представете си, че изпращате 1 BTC на вашия приятел, Джо. Освен всичко друго, транзакцията съдържа информация за изпращача, получателя, сумата и таксата за транзакция.
Можете да я платите, за да стимулирате миньорите да включат сделката ви в блок възможно най-скоро. Няма определена цена и зависи изцяло от вас колко сте готови да платите, за да ускорите процеса. Колкото по-висока е таксата, толкова по-бързо ще мине транзакцията.
Във всеки един момент има няколко транзакции, които трябва да бъдат записани на текущата страница.
Миньорите, т.е. компютрите, работещи в мрежата Blockchain, трябва да решат кои от наличните транзакции да бъдат включени в текущия блок. За да решат, те гледат на кои транзакции се получават най-много награди – което означава, че първо ще бъдат включени операциите с най-високата такса за транзакция.
Ако има достатъчно транзакции с по-висока транзакционна такса от вашата, транзакцията ви ще трябва да чака в опашка. Чакането може да трае от няколко минути, до няколко часа. И понякога дори дни. Колкото повече плащате в таксите за транзакции, толкова по-бързо се обработва транзакцията ви.
Ето защо blockchain е бавен.
Идеята зад LN е, че не всички транзакции се изисква да бъдат записани в Blockchain.
В най-простия смисъл, как ще работи – чрез отваряне на нещо, наречено канал за плащане и записваме откриването му на blockchain. Може да се правят много плащания чрез този платежен канал, и той може да остане отворен за определен брой часове, дни, седмици или десетилетия. Единственият път, когато ще докоснем Blockchain отново, ще бъде, когато искаме да затворим канала. След това ще напишем окончателния статус на транзакциите, които са настъпили чрез канала в blockchain.
Използвайки идеята за платежният канал, можем да създадем мрежа от платежни канали, рядко използвайки blockchain.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.
Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.