През последните седмици забавянето на китайската икономика предизвика безпокойство сред международните лидери и инвеститори.
Това забавяне е изненадващо, тъй като в миналото Китай е бил разглеждан като стабилизираща сила срещу глобалната икономическа слабост. За първи път от десетилетия обаче самата китайска икономика е изправена пред предизвикателства.
Индексът Hang Seng (HSI) в Хонконг наскоро навлезе в мечи пазар, като спадна с над 20% от пика си през януари. Китайският юан също достигна най-ниската си стойност от 16 години насам, което накара централната банка да защити стойността му, като определи по-висок обменен курс спрямо долара.
Основният проблем е стагнацията на растежа. Въпреки първоначалния подем на активността в началото на годината след облекчаването на ограниченията, свързани с Ковид, растежът в Китай се забави. Потребителските цени намаляват, кризата с недвижимите имоти се задълбочава, а износът спада. Ситуацията стана толкова тежка, че правителството спря да публикува данни за младежката безработица.
Към проблемите се прибави и фактът, че голям строител на жилища и известна инвестиционна компания наскоро не успяха да извършат плащания към своите инвеститори. Това отново породи опасения, че продължаващият спад на жилищния пазар може да породи рискове за финансовата стабилност.
Липсата на решителни мерки за стимулиране на вътрешното търсене в Китай, съчетана с опасенията за икономическо разпространение, доведе до многократно преразглеждане на прогнозите за растежа в посока надолу. Няколко известни инвестиционни банки ревизираха прогнозите си за икономическия растеж на Китай до под 5%.
През април китайската икономика започна да се забавя, губейки инерция след силното начало на годината. Неизпълнението на задълженията от страна на Country Garden, някога най-големия строителен предприемач в страната и Zhongrong Trust, значителна доверителна компания, засили притесненията за икономиката.
Въпреки опитите на Пекин да подкрепи пазара на недвижими имоти, дори големи играчи са на ръба на фалита, което подчертава предизвикателствата при овладяването на кризата. Освен това неизпълнението на дълговете в сектора на недвижимите имоти се разпространи и в сектора на инвестиционните тръстове, което създава допълнителни рискове за финансовата стабилност.
Друга сериозна тревога предизвиква рязкото нарастване на дълга на местните власти, обусловено от намалените приходи от продажбата на земя поради спада на пазара на недвижими имоти и продължаващите разходи за свързаните с пандемията локализации. Това напрежение в местните финанси не само застрашава китайските банки, но и ограничава способността на правителството да стимулира растежа и да разширява обществените услуги.
Китай реагира на тези предизвикателства предпазливо, като избягва мащабни мерки за стимулиране. Политиците се опасяват да не увеличат и без това високите нива на дълга, натрупан в резултат на предишни усилия за стимулиране, например по време на световната финансова криза.
Освен тези непосредствени проблеми, Китай е изправен пред дългосрочни предизвикателства, включително демографска криза със застаряващо население и обтегнати отношения с ключови търговски партньори като САЩ и Европа.
Намаляването на предлагането на работна ръка, нарастващите разходи за здравеопазване и социални услуги и намаляването на работната сила могат да доведат до фискални дефицити и по-голямо дългово бреме.
Източник: CNN
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.