Предложената от Бразилия забрана за транзакции със стабилни монети към портфейли, за самостоятелно попечителство, предизвика дискусии в крипто индустрията, като експертите предполагат, че тя може да подтикне още повече потребители към децентрализирани решения.
Централната банка на Бразилия (BCB) наскоро разкри плановете си да ограничи трансферите на стабилни монети към портфейли като MetaMask или Trezor – ход, подхранван от опасенията за нерегулирано използване на криптовалути. Това се случва след значителен ръст на приемането на стабилни монети, тъй като бразилците все повече се хеджират срещу девалвацията на националната си валута, бразилския реал, като се обръщат към токени, обезпечени с щатски долари.
Макар някои смятат да, че забраната вероятно ще бъде приета, представители на индустрията, като Карол Соуза от Area Bitcoin School, твърдят, че тя отразява продължаващите усилия на BCB да затегне регулациите в лицето на нарастващата популярност на криптовалутите.
Мнозина обаче виждат в този ход предизвикателство за прилагане, като се има предвид, че децентрализираните платформи и транзакциите от типа „peer-to-peer“ (P2P) са по-трудни за регулиране от централизираните борси. Люсиен Бурдон от Trezor твърди, че правителството може да се бори да контролира децентрализираните системи, и прогнозира, че ако бъде приета, забраната вероятно ще засегне само част от крипто екосистемата, като подтикне много потребители да се насочат към P2P решения.
Глобалните тенденции показват подобен модел на пренасочване на потребителите към децентрализирани варианти, когато са изправени пред ограничения. Например, след като Китай забрани централизираните борси, платформи като Uniswap отбелязаха ръст в използването. По подобен начин в Нигерия, където банките не могат да улеснят крипто транзакциите, хората се обърнаха към P2P платформи, за да продължат да търгуват. Тази промяна подчертава как опитите за задушаване на централизираната крипто дейност често водят до разцвет на децентрализираните алтернативи – тенденция, която може да се прояви по подобен начин и в Бразилия.
В крайна сметка, макар че регулаторният подход на Бразилия може да повлияе на начините, по които новите потребители се ангажират с крипто, установените потребители вероятно ще намерят начини да се адаптират, което ще направи децентрализираните решения още по-неотменна част от бъдещето на индустрията.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.