Частният инвеститор Гари Тан обяснява как първоначалното му разпределение от $300,000 долара в Coinbase се превърна в най-добрата му инвестиция с огромна възвръщаемост на инвестициите.
Само ден след официалния си публичен листинг, Coinbase вече създаде история за успех в размер на няколко милиарда долара. Популярният частен инвеститор и основател на Initialized Capital, Гари Тан, разказа своята история, в която превърна $300,000, инвестирани в Coinbase при стартирането на компанията, в $2,4 милиарда.
Много преди Coinbase да се превърне в най-голямата крипто борса в САЩ и да бъде оценена на около $100 милиарда, визията на Брайън Армстронг беше съвсем различна и дори си имаше друго име – Bitbank.
Историята на Тан започва след получаването на имейл от Армстронг, в който последният казал, че „пише кодове като луд“ в продължение на седмици и търси съосновател. Първоначалният съвет на Тан призовава Армстронг да „покаже на хората, че това, което може да бъде, е много по-голямо от останалото, което правят“.
Той продължи загадъчно, добавяйки, че „вече познавате бъдещия си съосновател. Те просто още не го знаят„. Въпреки че Тан призна, че по това време никой не вярваше в Биткойн (единственият актив, който Bitbank поддържаше), той всъщност е бил фен на Армстронг и му направи услуга.
Малко след това компанията променя името си на Coinbase.
Тан призна, че повечето хора първоначално са отказали да инвестират в Coinbase; той обаче виждал огромен потенциал главно поради липсата на адекватни решения. В крайна сметка BTC вече съществуваше от няколко години. Той имаше „ужасно преживяване“, опитвайки се да купи Биткойн от Mt. Gox, затова решил, че трябва да участва в проект, обещаващ да улесни процеса.
Може би най-важната причина, поради която Тан искаше да помогне за улесняване на достъпа до Биткойн, беше съмнението му в бъдещата стойност на долара. Той се позова на скандалната постъпка на президента Никсън, когато 37-ият президент на САЩ премахна златния стандарт.
По този начин щатският долар се превърна във фиатна валута, която „може да се печата по желание“. За разлика от това, Биткойн е предварително програмиран актив с фиксирано предлагане, който не може да бъде подобрен с подписи на политици. Освен това предлагането му намалява на всеки четири години след събитие, наречено халвинг, което също намалява нивото на инфлация.
Заслугите на BTC, съчетани с вярата на Тан в Армстронг като „строител“, го убедиха да стане жизненоважна част от началото и бъдещето на Coinbase. В крайна сметка Тан отпусна значителна сума от $300,000 за Coinbase.
Както беше съобщено вчера, по-малко от десетилетие по-късно борсата стана публична чрез директен листинг. Според няколко източника, включително Bloomberg, Coinbase се превърна в най-големия директен листинг в историята с оценка от около $100 милиарда.
Естествено, това означаваше масивна възвръщаемост за заинтересованите страни. Тан посочи, че първоначалната му инвестиция е донесла огромна възвръщаемост на инвестициите от 8,000x, което означава, че тя възлиза на невероятните $2,4 милиарда.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.