Главният пазарен стратег на Jefferies, Дейвид Зервос, счита, че предстоящата промяна във властта на Федералния резерв може да се отрази благоприятно на американските пазари на акции.
В интервю за CNBC Power Lunch, Зервос предположи, че преобразуваната Федерална резервна система под ръководството на президента Доналд Тръмп може да се ориентира към по-ниски лихвени проценти, подкрепяйки рисковите активи.
С изтичането на мандата на Джером Пауъл през пролетта на 2025 г., Зервос отбеляза, че Тръмп може да назначи двама или повече нови членове на Фед. Ако това се случи, четири от седемте места в борда ще бъдат заети от назначени от Тръмп лица, което потенциално ще приведе паричната политика в съответствие с процеса на растеж.
„Фед под влиянието на Тръмп вероятно ще настоява за по-лека политика“, каза Зервос. „Това обикновено е положително за акциите.“
Зервос сравни този сценарий с политиката от ерата на Грийнспън през 90-те години, когато смелите намаления на лихвите подкрепиха пазарите.
„Рисковете, които Грийнспън пое, в крайна сметка се отплатиха“, каза той. „Нов председател на Фед може да следва същия сценарий.“
Такъв ход би могъл да бъде особено благоприятен за технологичните акции и секторите с растеж, които са силно чувствителни към промени в лихвените проценти.
Зервос отбеляза също, че интересът на инвеститорите към речите на Пауъл намалява. Въпреки неотдавнашния сигнал на председателя на Фед за възможно повишение на лихвите, пазарите не реагираха особено.
„Фокусът ясно се измести към това, което може да направи Тръмп“, добави Зервос.
Той заяви, че Пауъл може постепенно да губи влияние, което предполага, че Тръмп може тихо да отстранява председателя на Фед. Зервос призна обаче, че пазарите все още не отразяват в цените конкретен наследник и засега считат потенциалните кандидати за неизвестни.
Макар да остава несигурност относно това кой ще оглави Фед, Зервос подчерта, че по-широките очаквания за по-лека политика при Тръмп вече могат да създават по-благоприятен климат за акциите.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.