Биткойн и целият пазар претърпяха масов срив преди 4 дни, но това със сигурност не е първият път, когато флагманската криптовалута претърпява спад от такъв мащаб.
Най-сериозният срив в историята на актива беше през 2011 година, когато Mt.Gox, най-голямата борса за криптовалути по това време, беше хакната. Интензивните загуби продължиха около 94 дни, като цената падна от $29 до $2, а нов максимум беше постигнат 461 дни по-късно.
По-скорошен срив беше този от декември 2013 година, при който Биткойн тъкмо бе достигнал $ 1,147, преди да се срине чак до $ 177. Този спад продължи 771 дни, като следващият пик на криптовалутата беше по време на бичия пазар в края на 2017 година, когато достигна близо $20,000. Това наистина поставя в перспектива текущия „срив“, тъй като със само 19% загуба на стойност, той е незначителен в сравнение със срив от 93%.
Спадът през 2018 г., при който Биткойн загуби около 82% отстойността си за период от почти 1 година, образува много подобен на триъгълник. Този модел, който бе пробит надолу, в последствие доведе до увеличение на стойността с около 337%.
Сегашният модел на триъгълник изглежда много по-кратък, тъй като BTC се търгува в триъгълника в продължение на 3 месеца. Ако съдим по историята на цената, това би означавало, че периодът на странична търговия вероятно ще бъде много по-кратък от преди.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.