Начало » Други » Как парламентарната криза във Франция се отрази на финансовите пазари?

Как парламентарната криза във Франция се отрази на финансовите пазари?

27.11.2024 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как парламентарната криза във Франция се отрази на финансовите пазари?

Френските облигации и акции се сринаха в сряда на фона на засилващите се опасения, че спорът относно предложения бюджет за строги икономии може да свали администрацията на министър-председателя Мишел Барние.

Сътресенията разшириха спреда между доходността на френските и германските 10-годишни облигации до 0.9 процентни пункта – ниво, невиждано от кризата в еврозоната през 2012 г., след което леко се понижи до 0.86 пункта. Индексът Cac 40 се понижи с 1.2 %, което го отбеляза като най-слабо представилия се сред основните европейски пазари.Стратегът на Jefferies Мохит Кумар обясни реакцията на пазара с опасенията за стабилността на правителството, тъй като Барние се стреми да прокара бюджет, включващ съкращения на разходите и повишаване на данъците на стойност €60 милиарда, без парламентарно мнозинство. Той планира да се позове на конституционен механизъм, за да заобиколи законодателите, излагайки се на потенциален вот на недоверие.

Лидерът на крайната десница Марин льо Пен се превърна в ключова фигура в политическото противопоставяне. Нейната партия „Rassemblement National“ има значително влияние в долната камара на парламента и може да наклони везните при вот на недоверие. След като се срещна с Барние, тя разкритикува подхода му и повтори заплахата си да оспори неговото правителство.

В интервю за TF1 Барние призова опозиционните партии да подкрепят бюджета, предупреждавайки, че отхвърлянето му ще предизвика сериозни пазарни сътресения. Притесненията на инвеститорите вече доведоха до ръст на доходността на 10-годишните френски облигации над 3%, което се доближава до нивата, наблюдавани в Гърция по време на кризата с държавния дълг. Нарастващият дълг на страната и бюджетният дефицит, който се очаква да надхвърли 6% от БВП – два пъти повече от целта на ЕС – предизвикаха вниманието на Брюксел, който постави Франция под наблюдение за „прекомерен дефицит„.

Обещанията на Барние за намаляване на дефицита до 5% до 2025 г. и връщане към ограниченията на ЕС до 2029 г. сега се разглеждат като все по-съмнителни. Марк Даудинг от RBC BlueBay Asset Management предупреди, че по-нататъшната политическа нестабилност може да задълбочи натиска върху продажбите на френски облигации.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Иск на JPMorgan застрашава достъпа до криптовалутите

JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.

20.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Какви са настроенията на крипто пазарът?

Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.

20.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ 7 актуализации на крипто проекти тази седмица

През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.

19.07.2025 21:35 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Още една крипто борса подаде документи за IPO

Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.

19.07.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.