Френските облигации и акции се сринаха в сряда на фона на засилващите се опасения, че спорът относно предложения бюджет за строги икономии може да свали администрацията на министър-председателя Мишел Барние.
Сътресенията разшириха спреда между доходността на френските и германските 10-годишни облигации до 0.9 процентни пункта – ниво, невиждано от кризата в еврозоната през 2012 г., след което леко се понижи до 0.86 пункта. Индексът Cac 40 се понижи с 1.2 %, което го отбеляза като най-слабо представилия се сред основните европейски пазари.Стратегът на Jefferies Мохит Кумар обясни реакцията на пазара с опасенията за стабилността на правителството, тъй като Барние се стреми да прокара бюджет, включващ съкращения на разходите и повишаване на данъците на стойност €60 милиарда, без парламентарно мнозинство. Той планира да се позове на конституционен механизъм, за да заобиколи законодателите, излагайки се на потенциален вот на недоверие.
Лидерът на крайната десница Марин льо Пен се превърна в ключова фигура в политическото противопоставяне. Нейната партия „Rassemblement National“ има значително влияние в долната камара на парламента и може да наклони везните при вот на недоверие. След като се срещна с Барние, тя разкритикува подхода му и повтори заплахата си да оспори неговото правителство.
В интервю за TF1 Барние призова опозиционните партии да подкрепят бюджета, предупреждавайки, че отхвърлянето му ще предизвика сериозни пазарни сътресения. Притесненията на инвеститорите вече доведоха до ръст на доходността на 10-годишните френски облигации над 3%, което се доближава до нивата, наблюдавани в Гърция по време на кризата с държавния дълг. Нарастващият дълг на страната и бюджетният дефицит, който се очаква да надхвърли 6% от БВП – два пъти повече от целта на ЕС – предизвикаха вниманието на Брюксел, който постави Франция под наблюдение за „прекомерен дефицит„.
Обещанията на Барние за намаляване на дефицита до 5% до 2025 г. и връщане към ограниченията на ЕС до 2029 г. сега се разглеждат като все по-съмнителни. Марк Даудинг от RBC BlueBay Asset Management предупреди, че по-нататъшната политическа нестабилност може да задълбочи натиска върху продажбите на френски облигации.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.