Срещата на върха на БРИКС през август тази година отново разпали разговорите около идеята за създаване на единна валута за страните от съюза, с цел да се намали зависимостта от доминиращите световни валути, особено от щатския долар.
Предложената валута има за цел да съчетае глобалната автономия с икономическата взаимозависимост между участващите държави – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Прилагането на единна валута на БРИКС обаче ще доведе до значителни предизвикателства, тъй като ще изисква високо ниво на сътрудничество, доверие и преодоляване на технически пречки. Приемането и доверието в населението на БРИКС и в световната икономика ще изискват време и мащабни усилия за приемане.
Интересно е, че криптовалутата представлява потенциално решение на много от тези пречки. С широкото си приемане, липсата на исторически връзки с конкретна фиатна валута и нарастващото доверие криптовалутата се очертава като убедителна възможност за единна валута на БРИКС.
Децентрализираният характер на криптовалутата е ключово предимство, което гарантира, че нито една страна от БРИКС не би могла да доминира при вземането на решения относно новата валута. Това насърчава равнопоставеността на участниците, свободни от индивидуални национални политики или борби за власт, като гарантира устойчива справедливост във времето.
Освен това глобалното признание и стойността на криптовалутите опростяват търговските и икономическите отношения между различните икономики на БРИКС. Криптовалутите предлагат елегантно решение на сложността на обменните курсове, като улесняват относително безпроблемния преход и текущите транзакции между държавите членки.
Прозрачността и доверието са присъщи на криптовалутите поради тяхната неизменна счетоводна система, което намалява податливостта на измами или злонамерени действия, от които страдат традиционните валути.
Един от най-привлекателните аспекти на евентуална крипто базирана валута на БРИКС би бил нейният потенциал да се справи с предизвикателствата на финансовото приобщаване в тези държави. Чрез дигитални портфейли и peer-to-peer транзакции криптовалутата би могла да интегрира населението, което понастоящем е изключено от традиционните банкови системи, в икономическите разкази на своите страни без обширни инвестиции в допълнителна банкова инфраструктура.
Макар че съществуват предизвикателства като нестабилност на цените, децентрализация и пречки пред приемането, те не са непреодолими. Една добре структурирана дигитална валута, съобразена с нуждите на страните от БРИКС, би могла да смекчи опасенията, като осигури стабилност и регулаторен контрол в сътрудничество с реномирани крипто борси. Една всеобхватна кампания за повишаване на осведомеността и образованието би подкрепила допълнително културното и политическото приемане.
По същество предимствата на евентуална крипто базирана единна валута на БРИКС надхвърлят потенциалните предизвикателства. При внимателно проектиране и изпълнение такава валута би могла да донесе значителни ползи за страните членки и техните граждани.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.