Китай реагира незабавно на забраната на Съединените щати за инвестиции в технологии, като изрази силно недоволство и решително противопоставяне.
Китайското правителство заклейми тази забрана като явен пример за икономическа принуда и технологично сплашване.
Очакваните начини на действие, които Китай може да предприеме в отговор на тази забрана, включват:
Китай може да наложи ограничения върху инвестициите на американски компании в определени сектори на икономиката си. Освен това страната може да увеличи сложността на провеждането на бизнес операции в Китай за тези субекти.
Китай вече направи значителни инвестиции в новаторски технологии като изкуствен интелект и квантови изчисления. Забраната може да подейства като катализатор, принуждавайки Китай да ускори напредъка си в тези области, с цел да намали зависимостта си от чужд технологичен принос.
От Китай биха могли да създадат по-силни икономически и технологични съюзи с държави като Русия, Иран и Куба. Този стратегически ход би послужил за намаляване на зависимостта на Китай от американския пазар, като същевременно би насърчил придобиването на нови технологични ресурси.
Забраната издадена от САЩ за инвестиции в технологии е на път да окаже значително влияние върху глобалния технологичен пейзаж.
Предвижда се тя да възпрепятства достъпа на американските корпорации до китайския пазар и едновременно с това да попречи на китайските дружества да получат американски технологии.
Потенциалните последици включват евентуално забавяне на иновациите в двете страни и появата на по-раздробен глобален технологичен пазар.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.