В неотдавнашно интервю анализаторката Лин Олдън прогнозира постепенно нарастване на глобалната ликвидност до 2025 г., макар че не очаква бързи възходи, каквито се наблюдаваха през предходните години.
Олдън отбеляза, че докато 2022 г. е била особено трудна за ликвидността, през 2023 и 2024 г. условията са се стабилизирали, което създава предпоставки за умерен ръст. Въпреки това тя очаква тази възходяща тенденция да бъде по-скоро стабилна, отколкото драстична, като вероятността за бум на ликвидността е ограничена.
Популярният анализатор отчита, че голяма част от съществуващия дълг в САЩ е бил обезпечен при почти нулеви лихвени проценти през 2020 г. и 2021 г. В резултат на това сегашните намаления на лихвите са по-малко ефективни за стимулиране на рефинансирането и инвестициите, тъй като немалка част от дълга все още е обвързана с ниски лихви.
Освен това Олдън подчерта, че дори краткосрочните лихвени проценти да бъдат понижени, дългосрочните може да не последват примера им, което може да ограничи новите заеми и икономическото стимулиране. Тази динамика може да смекчи въздействието на намаляването на лихвените проценти и да доведе до по-премерено увеличение на ликвидността, а не до рязка експанзия.
Тя поясни още, че в икономическата среда през 2025 г. може да се наблюдават постоянни предизвикателства, особено тъй като секторите, обвързани с дългосрочни заеми, биха могли да усетят негативните последици от повишените разходи. Тъй като намаляването на лихвените проценти е по-слабо въздействащо поради това, че голяма част от дълга вече е фиксиран при ниски лихвени проценти, предприятията и потребителите може да се сблъскат с ограничени стимули за рефинансиране или инвестиции.
Това създава цикъл, при който ликвидността нараства с умерени темпове, за разлика от силния приток през предходните години. Олдън предупреждава, че този ограничен растеж може да повлияе на инвестициите в рискови активи като Биткойн, тъй като стабилното, а не експлозивно покачване на ликвидността може да държи под контрол общия пазарен ентусиазъм.
Появи се изненадващ сигнал за незабележимия напредък на криптовалутите в континентален Китай.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.
Според Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, неотдавнашното поскъпване на Биткойн може да е само началото, като той вижда възможност водещата криптовалута да удвои стойността си до края на годината.