В неотдавнашна дискусия с крипто трейдъра Скот Мелкер експертът по макроикономика Лин Олдън обясни как държавите могат да се насочат към приемането на Биткойн (BTC) като основен финансов стандарт.
Този разговор се води на фона на нарастващия дълг на САЩ, който достига граници от $35 трилиона.
Идеята за Биткойн стандарт, предложена за първи път от икономиста Сайфедин Амус през 2018 г., предвижда Биткойн като децентрализирана и пазарно ориентирана алтернатива на традиционните централни банки. Олдън от своя страна очерта няколко стъпки, които държавите биха могли да предприемат, за да улеснят този преход:
Олдън изтъкна, че този преход ще бъде постепенен, тъй като настоящата пазарна капитализация на Биткойн е твърде малка, за да служи като глобална резервна валута. Въпреки това тя смята, че продължаващите фискални предизвикателства в САЩ могат да накарат институциите и правителствата да започнат да акумулират BTC, което би могло да стимулира растежа и приемането му.
„Тъй като фискалните проблеми в САЩ стават все по-очевидни, движението към активи като Биткойн вероятно ще се увеличи, което ще доведе до по-голяма ликвидност и готовност за по-широка употреба„, заключи Олдън.
Майк Новограц, шефът на Galaxy Digital, смята, че сегашното състояние на американската икономика и променящите се нагласи във Вашингтон създават идеални условия за Биткойн и крипто пазара като цяло.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $110,000 поднови оптимистичните настроения, като пазарите за крипто прогнози сигнализират за нарастващо доверие в по-нататъшни печалби.
Strategy, преименуваната марка на MicroStrategy, се готви да набере до $2.1 милиардa чрез продажба на привилегировани акции като част от продължаващите си усилия да разшири Биткойн портфейла си.
Когато на 22 май Биткойн премина границата от $111,000, с което надмина предишния си рекорд, активността на фючърсния пазар избухна в отговор.