Начало » Биткойн – решението на глобалните проблеми на централните банки

Биткойн – решението на глобалните проблеми на централните банки

15.01.2020 8:00 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Биткойн – решението на глобалните проблеми на централните банки

Напрежението върху основните световни икономики нараства постоянно. Това може ясно да се докаже, ако наблюдаваме паричната политика на централните банки през последните години в различни страни.

Биткойн е бил предвиден да реши този проблем, но трябва повече хора да започнат да го използват, за да се случи това.

Паричната лудост

Геополитическото напрежение може би е намаляло донякъде през последните дни, но икономическото със сигурност не е.

Американският президент Тръмп може да обяснява колко силна е борсата в момента, но той не споменава отслабващата сила на долара или ескалиращите парични инжекции, които все още се извършват от Федералния резерв в името на количественото облекчаване.

Според WSJ, още $41 милиарда са били вложени на финансовите пазари от нюйоркския ФЕД миналата седмица. Тези текущи репо-интервенции вземат облигации от приемливи банки за краткосрочни заеми на пари в брой, които се обезпечават от ценните книжа.

Централната банка вкарва пари на пазарите от септември, за да поддържа ликвидността висока и да позволи на банките да издават повече заеми, което увеличава общия дълг. Анализаторите на TD Securities добавиха, че участието на ФЕД в репо-пазара далеч не е приключило – напротив, очаква се да продължи поне до май 2020 г., което все повече ни насочва към идеята, че Биткойн може да се окаже идеалния хедж срещу финансовата криза.

Според цифрите, националният дълг вече е достигнал зашеметяващите $23,1 трилиона и продължава да се увеличава. Както наскоро бе съобщено, Тръмп е добавил $4,7 трилиона дълг чрез вписаните си законопроекти, откакто е встъпил в длъжност през 2017 г. 

Според доклади, миналия месец Световната банка издаде строго предупреждение, в което заяви, че вълната на дълга в нововъзникващите и развиващите се страни нараства по-бързо и става по-голяма, отколкото през всеки период от последните пет десетилетия като може да завърши с поредната криза.

МВФ (Международния валутен фонд) съобщи, че общият дълг в световен мащаб нарасна до $188 трилиона в края на 2018 г., което се равнява на близо 230 процента от световната икономика.

Биткойн решава този проблем

САЩ не са единствените, които демонстрират подобна парична политика на централната си банка. Подобна ситуация се развива в Китай, където години на силния икономически растеж започва да се забавя. Тази графика илюстрира какво правят централните банки през последните няколко години;

„Централните банки по света са вкарали тонове ликвидност на пазарите, за да убият волатилността.“

Последните доклади сочат, че Китайската народна банка ще започне да намалява частта от депозитите, която търговските банки са длъжни да заделят като резерви. Това на практика ще освободи милиарди долари на финансовата система, за да спомогне за стимулиране на икономическия растеж.

Това се превръща в популярна тема за основните икономики на света, предвид това, че централните банки манипулират фиатните си финансови системи, за да се задържат на повърхността, когато всичко се срива.

Биткойн решава този проблем, като е единствената форма на валута с наистина ограничено предлагане, което не може да бъде манипулирано от нито един орган на властта. По своя дизайн, той се опитва да премахне доверието от утвърдените финансови институции по света и да върне властта обратно в ръцете на индивида.

Както Сатоши Накамото бе написал преди десетилетие след последната финансова криза, предизвикана от банките;

„Трябва да се вярва на централната банка, че няма да обезцени валутата, но историята на фиатните валути е пълна с нарушения на това доверие.“

В ранните години на криптовалутата, всеки, който има компютър и интернет връзка, би могъл да допринесе за Биткойн мрежата и да участва пряко в създаването на нови монети. Това е първият път, при който създаването на валута беше достъпно за глобалната аудитория, а не само за държавните органи.

В съчетание с неизменяемостта на блокчейн счетоводната книга, това означаваше, че BTC е и първата валута, която е напълно прозрачна и не може да се ‘корумпира‘.

Към днешна дата Биткойн все още остава единствената валута, която не може да бъде облекчена количествено при търсене от глобалните институции.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Биткойн навлиза в последната фаза на растеж за този цикъл, твърдят експерти

Тъй като Биткойн продължава възходящата си тенденция през 2025 г., анализаторите започват да предупреждават, че настоящата фаза на поскъпване може да наближава своя пик.

19.05.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Moody’s понижи рейтинга на САЩ – Биткойн отчита ръст на доверието сред инвеститорите

В исторически ход Moody’s понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Aaa на Aa1, посочвайки нарастващия дефицит, увеличаващите се лихвени задължения и неуспеха в прилагането на фискални реформи.

18.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн: Предстои възход, ако успее да задържи ключова подкрепа

Към момента на писане на статията Биткойн се движи под границата от $105,000, но някои анализатори смятат, че неотдавнашното забавяне може да е част от много по-голямо възходящо движение.

18.05.2025 17:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн е по-лесен за компрометиране от Етериум, твърдят специалисти

Според последните проучвания на водещи изследователи в областта на криптовалутите, дизайнът на Етериум, базиран на консенсусния механизъм за доказателство за залог, може да му осигури по-силна защита срещу атаки в сравнение със системата на Биткойн, базирана на доказателство за работа.

18.05.2025 15:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.