JPMorgan драстично понижи прогнозата си за цената на петрола за 2026 г., като очаква стойността да падне до $58 за барел.
Ревизията е сигнал за нарастваща загриженост относно разпадането на глобалното сътрудничество между производителите и променящата се геополитическа динамика, която преобразува енергийния пейзаж.
Един от основните фактори за очаквания спад е отказът на Бразилия да се ангажира с официални съкращения на производството в рамките на ОПЕК+. Въпреки че Бразилия остава неформално свързана с групата, бурното развитие на нефтеното й производство и решението й да следва свой собствен курс заплашват да подкопаят усилията за управление на глобалното предлагане.
В самата ОПЕК единството се разпада. Саудитска Арабия се сблъсква със съпротива от страна на държави-членки, които дават приоритет на собствените си нужди от приходи пред колективните споразумения. Това вътрешно напрежение може да предизвика нов период на нестабилност на петролните пазари още през следващата година.
Наташа Канева, главен стратег по суровините в JPMorgan, също посочи промените в икономическата политика на САЩ, които може да окажат само ограничена подкрепа на цените. За разлика от други пазари, петролът не се ползва с политическа подкрепа във Вашингтон, където усилията остават насочени към ограничаване на инфлацията чрез по-ниски цени на енергията.
Междувременно продължаващите усилия на блока БРИКС да намали зависимостта си от щатския долар в търговията с петрол добавя още един слой несигурност. Тези стъпки към дедоларизация могат да нарушат още повече традиционните ценови структури и да доведат до нова нестабилност.
Всички признаци сочат, че пазарът навлиза в по-непредсказуема фаза. Предвид раздробените съюзи и разминаващите се национални интереси, актуализираната прогноза на JPMorgan предполага, че дните на координирания ценови контрол може би са зад нас.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.