Анализаторите на JPMorgan споменаха в доклад от миналия месец, че средната стойност на паричните разходи за един нискобюджетен китайски миньор е около $2,400 за Биткойн през четвъртото тримесечие на 2018 година.
Понастоящем, най-голямата криптовалута се движи около $ 4,000.
Дизайнът на Биткойн означава, че самата концепция за подобна ценова точка е нелепа. Бен Ганьон, който е съосновател на компанията произвеждаща хардуер за крипто добив, LuTech обясни, че не може да има “средна цена” или ”точка на равновесие”.
…винаги ще има копачи, които искат да създават блокове и да получават Биткойн награди, стига да работят с енергийно ефективен хардуер при ниски разходи за електроенергия … Когато цената на Биткойн спадне, цената на добива на Биткойн също ще падне, тъй като копачите с операции, в които са инвестирани сериозни пари, първи ще излезнат от пазара. Това оставя място за по-голям пазарен дял и доходност за копачите с по-ниски разходи.
В бележка за клиентите, анализаторът на JPMorgan Ян Лойс каза, че Биткойн би имал реална стойност само в дистопична ситуация. Доста глуповато твърдение, предвид очевидния факт, че най-голямата криптовалута има стойност и може, макар и не твърде лесно, да бъде обърната във фиатна валута.
Небезизвестната крипто медия Bitcoinist направи особено проницателно изказване по случай настроенията в JPMorgan:
Kак JPMorgan ще оцени собствената си JPM монета? Като централизирана валута, тя няма да изисква добив, следователно „маргиналната цена“ за производство на монета ще бъде… нулева?
Щом Биткойн е достатъчно голям, че да привлече подобно внимание, то революцията върви по план.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?