Русия ще бъде изключена от всички индекси с фиксиран доход на JPMorgan на 31-ви март, каза банката в изявление в понеделник, присъединявайки се към конкурентни доставчици на индекси, които са изключили руски ценни книжа от своите индекси след нахлуването на Москва в Украйна.
JPMorgan постави Русия под наблюдение в индексите на 1-ви март, след като срещу страната бяха наложени санкции.
Банката от Уол Стрийт управлява широко разпространеното семейство индекси на суверенни твърди валути EMBI, както и индекса на корпоративния дълг CEMBI. Тя също така има еталон GBI-EM за местен дълг в нововъзникващи валути и индекс JESG, управляван от екологични, социални и управленски фактори (ESG).
Русия ще бъде изключена от индексите EMBI, включително инвестиционния рейтинг и други подиндекси, съобщи банката в понеделник.
Руските облигации, деноминирани в местна валута, ще бъдат изключени от индексите GBI-EM и натрупаната лихва за такива облигации ще бъде нула и преустановена от 7-ми март, се казва в съобщението.
Русия и Беларус ще бъдат изключени от индексите JESG EMBI, JESG GBI-EM и JESG CEMBI.
Глобални активи на стойност $842 милиарда се претеглят срещу индексите на JPMorgan, твърдят от банката. Русия има дял от 0.89% в EMBIG Diversified Index и 1.03% в ESG версията на индекса.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Trezor спира доставките за Русия
Коефициентът на тежест на Русия в ключовите индекси на нововъзникващите пазари понесе тежък удар, след като бяха наложени санкции след анексирането на Крим от Москва през 2014 г. Коефициентите впоследствие се възстановиха, само за да се понижат отново тази година, когато напрежението около Украйна рязко ескалира през последните седмици.
Доставчиците на индекси FTSE Russell и MSCI заявиха миналата седмица, че предприемат подобни стъпки, тъй като задълбочаването на санкциите и обществения натиск изолират руската икономика от западните инвестиции и търговски партньори.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.