Американският инвестиционен банков гигант JPMorgan Chase преследва патент за разпределена система, която използва блокчейн технология за издаване на виртуални депозитарни разписки, които звучат като IPO токени.
Патентната заявка, подадена от JPMorgan през януари и публикувана в Патентното ведомство на САЩ (USPTO) в четвъртък, очертава метод, при който потребителите в разпределена мрежа, например блокчейн, могат да токенизират активи и да търгуват с тези виртуални депозитарни разписки.
За да създаде токен/ценна книга, създател, като собственик на актив или брокер, ще натовари актива, като го възложи на квалифициран попечител, който след това ще разреши виртуална разписка за депозираните активи.
Тази виртуална депозитарна разписка по същество би била , регулиран под ръководството на Комисията за ценни книжа и борси (SEC) на САЩ или други местни регулатори на ценни книжа. Това обозначение задължително ще ограничи как и къде могат да се търгуват токените.
В зависимост от характера на актива, притежателят на знак би могъл също така да осребри разписката за базовия актив, като го прехвърли на попечителя, който след това би отменил токените.
JPMorgan вярва, че една от възможностите за използване на тази предложена система е да позволи на компаниите да държат IPO в блокчейн среда, която малко или много изпълнява крайното обещание за първоначалното предлагане на монети, въпреки че е съмнително, ще признае този факт или ще се позове на подобни събития за разпространение на токени като ICO.
Патентът също така отбелязва, че токените могат да представляват виртуални постъпления, обезпечени с задължения, по-често наричани дълг.
Това не е първият път, когато JPMorgan обедини усилията си, като създаде платформа за издаване на дългове в блокчейн. По-рано тази година, фирмата си партнира с Националната банка на Канада и група от други фирми, за да симулират издаването на Yankee сертификат за депозит (CD), на Quorum (блокчейн платформата на JPMorgan базирана на Етериум ) на стойност 150 млн. долара – паралелно със CD издадено чрез конвенционални методи.
„Един от мандатите на блокчейн програмата на JP Morgan е да се определи как блокчейн технологията може да създаде стойност, ефективност и по-добър опит за нашите клиенти по веригата на стойността на финансовите пазари“, каза Кристин Мой, ръководител на блокчейн програмата на JPMorgan по това време, „Очакваме с нетърпение да проучим приложението на блокчейн капиталовите пазари и как тези видове трансформационни възможности могат да бъдат от полза за нашите клиенти и партньори“.
Както се съобщава, докато JPMorgan като цяло сa враждебни към криптовалутите, фирмата е от 4 години лидер в разработването на блокчейн бизнес приложения, ползите от разпределената счетоводна технология (DLT) в частна разрешена среда, най-вече чрез разработването и популяризирането на Quorum.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.