Според неотдавнашен доклад, публикуван от Федералната търговска комисия (FTC), 46 000 души вече са загубили криптовалути на стойност над $1 милиард заради измамници от началото на 2021 г.
Инвестиционните измами представляват по-голямата част от загубените криптовалути ($575 милиона), се казва в доклада. Хората, които са заслепени от фалшиви обещания за бързи и лесни пари, изпращат парите си директно в портфейлите на измамниците. Някои измамници могат да позволят на инвеститорите да изтеглят малка част от средствата, за да спечелят доверие, преди да подмамят жертвите си да прехвърлят повече пари.
„Романтичните“ измами са отговорни за загуби в криптовалути на стойност $185 милиона. Измамниците обикновено се опитват да впечатлят потенциалните си жертви с фалшиво богатство, преди небрежно да им предложат инвестиционни съвети.
Измамниците, които се представят за бизнес и държавни служители, представляват останалата сума ($133 милиона).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Банков регулатор на САЩ отправя предупреждение към крипто инвеститорите
Социалните медии играят ключова роля в улесняването на измами. В доклада на FTC се казва, че приблизително половината от хората, загубили криптовалута от измамници от началото на 2021 г., са използвали приложения като Instagram, Facebook и Telegram.
Загубите достигнаха $329 милиона през първото тримесечие на 2022 г., което е почти половината от откраднатото през цялата 2021 г. ($680 милиона). Средната индивидуална загуба в момента възлиза на $2,600.
Злонамерените индивиди успяха да осребрят 60 пъти повече през 2021 г., отколкото през 2018 г., което подчертава нарастващия обхват на измами с криптовалути.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.