Президентът на Китай Си Дзинпин изненадващо не присъства на планираната реч по време на срещата на върха на БРИКС в Южна Африка във вторник.
Си пристигна в Йоханесбург за срещата в понеделник вечерта, като това бе второто му пътуване в чужбина тази година след посещението му в Москва през март. Южноафриканският президент Сирил Рамафоса го посрещна топло на пистата на летището.
Съгласно дневния ред на срещата на върха Си трябваше да участва във форума и да произнесе реч заедно с други лидери във вторник. Вместо това обаче речта му беше изнесена от неговия министър на търговията Уанг Вентао.
Впоследствие Си все пак присъства на вечерята на срещата на върха, но не беше дадено обяснение за отсъствието му по време на речта. Според информацията може да става дума за импровизирано решение, тъй като статиите в китайските държавни медии и постовете в социалните медии от говорителя на външното министерство на страната бяха разпространени така, сякаш Си лично е произнесъл речта.
Сред китайските наблюдатели се появиха предположения за възможността за неразкрит проблем или временно заболяване на Си, въпреки че шансовете за официално обяснение изглеждаха малки.
Бил Бишъп, авторът на известния бюлетин „Sinocism„, който се занимава с китайските въпроси, отбеляза, че този месец е имало продължителен период без публични изяви на Си, което повдигна някои въпроси.
Според него единадесетчасовото оттегляне от бизнес форума буди още по-голямо недоумение. Като се има предвид липсата на конкретна информация от страна на китайските власти, слуховете и предположенията със сигурност ще се разпространят, отбеляза той.
Проектът „Китай – глобален юг“ подчерта, че това е вторият случай на необяснимо отсъствие на китайски официален представител. Бившият министър на външните работи Цин Ган, който отсъства от публичното пространство в продължение на месеци, също пропусна срещата на външните министри на БРИКС предишния месец.
Проектът заяви, че определянето на отсъствието на Си като „извънредно“ би било подценяване, тъй като китайските лидери рядко пропускат щателно организирани събития от такъв характер.
В речта, която Уанг произнесе от името на Си, бяха отправени фини критики към неназована държава, представяйки я като „фиксирана върху запазването на господстващо положение“ и активно подкопаваща нововъзникващите пазари и развиващите се страни.
В речта се намекна и за тенденцията водещият играч да бъде ограничаван и да се възпрепятства напредъкът на тези, които го догонват. Уанг изрази тези мисли от името на Си.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.