Един от най-важните икономически показатели на САЩ - докладът за работните места - беше публикуван току-що от Бюрото за трудова статистика.
Докладът за работните места през септември показа, че равнището на безработица е спаднало до 4.1%, колкото и през август. Освен това икономиката е добавила 254,000 работни места, в сравнение със 142,000 през август.
Този доклад е от решаващо значение за преценката дали предвиденото от Федералния резерв (Фед) намаляване на лихвените проценти с по четвърт пункт на оставащите му заседания през тази година ще се запази.
Преди оповестяването на доклада бившият икономист на Фед Джон Робъртс анализира икономическите перспективи и отбеляза, че последните намаления на лихвените проценти съвпадат с прогнозираното леко увеличение на равнището на безработица, което предполага, че предишната иконономическа устойчивост отслабва. Той предупреди, че настоящата лихвена политика може да окаже по-голям натиск върху икономиката от очакваното.
Нарастващата безработица през последната година предизвика тревога за рецесия. Историческите тенденции показват, че когато безработицата се увеличава с повече от половин процентен пункт годишно, обикновено следват по-големи повишения.
Инвеститорите до голяма степен залагат на това, че Фед ще намали основния лихвен процент с още четвърт пункт в началото на ноември – нагласа, която наскоро публикуваните данни за заетостта могат или да потвърдят, или да променят. Председателят на Фед Ричмънд Томас Баркин отбеляза, че с появата на повече икономически доклади доверието в решенията за лихвените проценти ще се развива, което ще позволи да се реагира адекватно на променящите се данни.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.