Икономическите предизвикателства пред Китай се увеличават, като спадът на пазарите, отслабващата валута и намаляването на доходността на облигациите създават несигурност.
Тези сътресения предизвикват разговори за това дали Биткойн може да се превърне в предпочитана дестинация за напускащите страната капитали.
Юанът губи позиции, достигайки най-ниската си стойност спрямо долара от края на 2023 г., въпреки опитите на Китайската народна банка (PBOC) да го подкрепи. Усилията като затягане на офшорната ликвидност и коригиране на дневните референтни курсове не допринесоха за спиране на спада на валутата.
Междувременно китайските фондови пазари се представят по-слабо. Акциите, проследявани от индекса CSI 300, достигнаха най-ниските си нива от месеци насам, а индексът ChiNEXT, който следи по-малките, ориентирани към растеж компании, вече спадна значително през тази година. Към несигурността се прибавя и фактът, че доходността на 10-годишните държавни облигации спадна до едва 1.6%, което засилва опасенията за дефлация и обезкуражава инвестициите.
[reeadmore id=“141720″]С оглед на това, че капиталовият контрол ограничава традиционните възможности, Биткойн може да се превърне в алтернатива за китайските инвеститори, които искат да преместят парите си другаде. Анализаторите смятат, че очевидната готовност на Пекин да позволи отслабването на юана, вместо агресивно да защитава стойността му, може да доведе до още по-голям теч на капитали. При такъв сценарий децентрализираният характер на ВТС го прави привлекателна опция за тези, които се ориентират в строгите финансови регулации.
Историята подкрепя тази идея. След рязката девалвация на юана през 2015 г. водещата криптовалута преживя забележителен подем, като цената се увеличи повече от три пъти за кратък период. Пазарните наблюдатели предполагат, че подобен модел може да се развие, тъй като финансовият пейзаж в Китай остава нестабилен.
С нарастването на икономическия натиск Биткойн може да се окаже в центъра на вниманието като глобално сигурно убежище за инвеститорите, търсещи стабилност извън границите на Китай.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.