Израелският районен съд постанови, че Биткойн е актив, а не валута и по този начин подлежи на данък върху капиталовите печалби (ДКП).
От друга страна, данъчната администрация твърди, че Биткойн не е валута, а актив, поради което печалбите трябва да подлежат на капиталов данък.
Председателят на съда, Шмуел Борнстийн посочи в аргументите си, че Биткойн като криптовалута може да престане да съществува и да бъде заменен от друга дигитална валута. Следователно тя не може да се счита за валута, особено за данъчни цели.
В резултат на решението, Копел е отговорен за данък от около 3 милиона NIS ($830 600), както и разходи от 30 000 NIS ($8,306), според доклада. Въпреки това, Копел все още може да обжалва пред Върховния съд за отмяна на решението.
С решението си, съдът се придържа към позицията на израелското правителство, че Биткойн и другите криптовалути подлежат на данъчно облагане. През февруари 2018 г., данъчната администрация издаде директива, в която се казва, че печалбите от криптовалути ще бъдат обект на данък върху капиталови печалби в размер на 20-25%.
От друга страна, лицата, които добиват или търгуват криптовалути чрез своя бизнес, подлежат на 17% данък добавена стойност в допълнение към данъка върху капиталовите печалби.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.