В началото на пандемията от коронавируса, засилената нужда от различни мерки за биологичен надзор предизвика интерес към технологиите за подобряване на неприкосновеността на личния живот като блокчейн, които могат да защитят данните за общественото здраве.
Потребител на Twitter заяви миналата седмица, че центърът за тестване на коронавирус на летище Франкфурт използва блокчейн технологията на Iota за управление на статистическите данни за здравето на пътниците.
Ubirch, базиран на блокчейн доставчик на технологии за киберсигурност със седалище в Кьолн и на няколко други места, разработи IT инфраструктурата за решение, което нарича „Digital Corona Test Certificate„.
Решението поддържа проверка на статуса на SARS-CoV-2 на дадено лице, като същевременно остава в съответствие с европейските стандарти за защита на данните съгласно GDPR рамката.
Представител на Ubirch обясни:
Ubrich закотвя анонимен дигитален пръстов отпечатък в блокчейн. По този начин сертифицираният статус на SARS-CoV-2 на дадено лице може лесно да бъде проверен от авиокомпанията на портала за излитане, летището на пристигане или всяка друга входна точка чрез сканиране на QR код. Важно е да знаете, че в нито един момент от процеса в блокчейна не се виждат конкретни за потребителя данни или резултати от теста.
Услугата Ubirch се използва в центъра за тестване на коронавирус Centogene на летище Франкфурт, потвърди компанията и използва отчасти основната технология на Iota:
Наред с други, използваме IOTA, за да направим резултатите от теста за коронавирус проверими. […] Работим с IOTA от известно време. Нашите обществени котви са в основния Tangle за широкоразпространено доверие. Всъщност ние хвърляме котва за доверие в множество блокчейни.
Когато се каже „основния tangle“, се има предвид специфичния характер на протокола Iota. Този tangle се различава, строго погледнато, от блокчейн, тъй като не използва „блокове“ или майнинг, а е изграден върху насочена ациклична графика – топологично подредена система, при която различни видове транзакции се изпълняват едновременно на различни вериги в мрежата.
Доставчиците на решения за дигитална идентичност все повече разработват различни продукти, включващи блокчейн, които са насочени към използване по време на пандемията, заедно със специални блокчейн приложения, за да предоставят на страните подобни на „здравни паспорти“ решения за облекчаване на ограниченията.
Някои експерти по сигурността обаче остават загрижени за тези нововъзникващи решения за „доказателство за здравето“ и сложностите и предизвикателствата, свързани с истинското осигуряване на целостта на чувствителните здравни данни на милиони потребители.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.