Основателят и главният изпълнителен директор на Телеграм и неговият първоначален доставчик на монети TON Павел Дуров публикува предупреждение 28-ми април.
Той съобщи на своите последователи, че приложението за съобщения не работи поради прегряване на сървърните си клъстери. Изявлението на Дуров грабна вниманието на измамниците. Те твърдят, представяйки се за изпълнителния директор на Телеграм, че искат да предложат крипто на потребителите като „благодаря за подкрепата“.
Според доклад на BlockShow, Дуров не раздава крипто и съветват потребителите да не взаимодействат по никакъв начин с измамници.
Измамници са успели да се доберат до верифицирания акаунт в Twitter на неизвестна шведска музикална група Club 8 и да променят името и аватара си, за да изглеждат почти точно като официалната сметка на Durov. Това беше направено в очевиден опит да се използват потвърденият бранд, за да вярват потребителите, че се хоства легитимен крипто giveaway.
Оповестяването на фалшивото раздаване на 5000 Етериум (ETH) и 1000 Бикойн (BTC) съдържа връзки към два уебсайта с адресите към портфейлите на измамниците. Препоръчва се да не взаимодейства с тях по никакъв начин, според предупреждение за сигурност от Metamask фишинг детектора.
Според доклада на Blockshow измамници са успели да получат около 1 BTC от нищо неподозиращите жертви само за 27 минути.
И в миналото измамници са се представяли като Павел Дуров в Twitter. На 29-ти март някои измамници съобщиха, че са успели да откраднат до 60 000 долара в ETH, като са се възползвали от прекъсване на захранването на сървърите на Телеграм.
През февруари медиите съобщиха за още един случай, когато измамници започнаха фалшиво раздаване на 5000 ETH, представящи се като Elon Musk.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.