Меме монетите продължават да привличат спекулации, но експлозивната им популярност подхрани и вълна от измами.
Неотдавнашен случай на предполагаема измама в Индия накара инвеститорите да се разколебаят, след като създателят на токена GANG според съобщенията е източил милиони само за няколко минути.
Псевдонимния крипто анализатор „Fawi„, разкри предполагаемата схема, свързвайки я с псевдонимния инвеститор, MrPunkDotEth. Токенът бе промотиран като културно движение, но се появи скептицизъм, когато неговият създател запази преобладаващата част от предлагането. Първоначално твърдял, че контролира 90%, по-нататъшното разследване показа, че той държи почти 95%.
С началото на търговията той бързо се освободи от дяловете си, като само за първите две минути си осигури $1.3 милиона. Твърди се, че използвайки множество портфейли, той е изтеглил общо $10 милиона, преди да преобразува средствата чрез Binance.
Макар че оценките за крайния приход варират, експертите смятат, че измамата е донесла поне $4 милиона, оставяйки инвеститорите с безполезни токени. Цената на GANG спадна с 99.5%, предизвиквайки широко разпространено възмущение, тъй като общността поиска правни действия и призова борсите да замразят откраднатите средства.
Междувременно отделен спор доведе до внезапния срив на меме монетата CHARLES. Нейният създател беше изпратил токени на стойност $100 милиона на основателя на Cardano Чарлз Хоскинсън, надявайки се на одобрение. Вместо това Хоскинсън е изгорил цялото количество, като моментално е заличил всякаква спекулативна стойност, свързана с името му.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.