Начало » Интересът към Биткойн в страните с ниска икономическа свобода е излючителен

Интересът към Биткойн в страните с ниска икономическа свобода е излючителен

22.10.2019 10:00 8 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Интересът към Биткойн в страните с ниска икономическа свобода е излючителен

Анализ на данни на LocalBitcoins показва, че Биткойн има изключително високи проценти на използване в страни с ниска икономическа свобода, подкрепяйки аргумента, че BTC са свръхефикасни и издържливи пари.

Кои са LocalBitcoins? 

 Създадена през 2012 г., LocalBitcoins е най-популярната и най-дългогодишна peer-to-peer Биткойн борса. Услугата улеснява търговията на фиатни валути срещу BTC в 249 държави с общ среден седмичен обем от 8 988 BTC през тази година.

 

Тези данни са особено полезни за анализ на регионалните тенденции при приемането на Биткойн по начин, който други онлайн борси не са, както посочи ученият Мат Алборг.

 

Тъй като търговията чрез базираната в Хелзинки борса обикновено включва голяма премия към спот цената на Биткойн, и че целият забележим обем на платформата е фиат към крипто, LocalBitcoins е по-малко полезен за спекулативна търговия.

 

За разлика от други борси, за които е доказано, че поддържат широко разпространената „уош“ търговия, по-голямата част от икономическата активност на LocalBitcoins вероятно е реална, поради тези фактори.

 

Друг важен момент: LocalBitcoins е peer-to-peer. Като такава, платформата може да помогне на хората да заобиколят местните разпоредби и да предоставят услуги на юрисдикции, които могат да забранят Биткойн. Тези функции предлагат изобилие от висококачествени данни, давайки по-задълбочен поглед върху това как се използва Биткойн и в кои области на света оказва влияние.

 

Следващият анализ се фокусира върху 46 от най-големите пазари по обем на търговията от 1-ви януари 2017 г. до 1-ви октомври 2019 г., използвайки данни от уебсайта за крипто анализи Coin Dance.

 

Русия, САЩ и Китай – лидери по общ обем

 

Общо 1,6 милиона BTC са изтъргувани на LocalBitcoins през анализираните 33 месеца. Русия е най-големият пазар, който представлява 25 на сто от целия обем. Съединените щати и Китай бяха вторите и третите по големина със съответно 17,8% и 13,1% обем.

 

  1. Русия—386,000 BTC
  2. САЩ—282,000 BTC
  3. Китай—208,000 BTC
  4. Великобритания—155,000 BTC
  5. Нигерия—101,000 BTC
  6. Венецуела—99,000 BTC
  7. Колумбия—40,000 BTC
  8. Австралия—40,000 BTC
  9. Индия—28K BTC
  10. ЮАР—23K BTC

 

Руското правителство беше една от по-ранните големи икономики, която легализира или поне декриминализира Биткойн през 2016 г. Те обявиха криптовалутата за „легална“ в обратен развой на нещата от предишната им позиция, където всички борси, включително LocalBitcoins, бяха забранени.

 

Месеци след този ход, изглежда, че редица акционери на държавно ниво тласнаха Русия да се превърне в център за интеграция на Биткойн. Един от помощниците на президента Владимир Путин обяви (вероятно по силата на директивата на Путин) план да предизвика Китай, за това коя ще бъде по-доминантната страна в сферата на крипто добива.

 

Има няколко теории, обясняващи внезапната промяна на мнението на Русия. По-циничната гледна точка е, че олигарсите на страната използват криптовалута, за да избегнат международните санкции. По-оптимистични анализатори твърдят, че процъфтяващата руска блокчейн общност е довела до искрен интерес към оригиналната криптовалута.

 

Китай е очевиден пазар за LocalBitcoins, предвид пълната забрана на нацията за обмен на криптовалути. В съчетание с лимит от 50 000 долара годишно за покупки на чуждестранна валута за гражданите, Биткойн е най-добрия избор за заобикаляне на капиталовия контрол.

 

За Съединените щати, големият обем може просто да показва, че нацията е ранен осиновител с изградена база от ентусиасти. За разлика от Русия и Китай, които не записаха значими обеми на LocalBitcoin преди 2016 г., САЩ отчетоха значителни обеми, започнати от средата на 2013 г.

 

Биткойн като спасение за ограничените икономики?

 

Съвсем друга е историята, когато тези цифри се свържат с броя на населението.

 

Венецуела, която от 2010 г., се е насочила към колапс, който се явява в очевидната инфлация на страната, проявява най-голям интерес към Биткойн от икономическа гледна точка. Данните показват собственост на 317 BTC на 100,000 граждани. Русия е на второ място с 272 BTC на 100,000 души.

 

Докато аргументът за Биткойн, като дефлационнo хеджиращо средство срещу валутна инфлация, придоби доста популярност през последните години, все още не изглежда да има корелация между инфлационните нива и пропорционалността на обемите на LocalBitcoins спрямо населението, освен Венецуела с нейния необичаен процент на инфлация от близо 10 милиона.

 

На този етап обаче, трябва да се признаят ограниченията при използването на данните от LocalBitcoins за анализ. При икономиките, които в момента са в период на хиперинфлация (например Аржентина и Турция) се наблюдаваха огромни скокове в обема на търговията на местните борси, а не в LocalBitcoins – по време на периоди на силна инфлация. Очевидно те може и да са използвали алтернативен вариант: фиат към крипто борси, отчитащи обемите, които не са представени тук.

 

Топ 10 държави по инфлация, BTC на 100 000 граждани:

 

Ранк

Държава

Процент на инфлация

Ранк, BTC на 100 000 граждани (от 46 държави)

1

Венецуела

10 милиона

1

2

Аржентина

43,7

29

3

Иран

37,2

37

4

Турция

17,5

35

5

Египет

14,5

45

6

Нигерия

11,7

15

7

Украйна

8

18

8

Пакистан

7,6

36

9

Казахстан

5,5

31

10

Русия

5

2

Ако не инфлацията, друг фактор, който не може да бъде пренебрегнат, е липсата на икономическа свобода на Венецуела. Като втората най-малко икономически свободна нация след Северна Корея, Венецуела има авторитарна икономика, изпълнена с корупция и контрол на капитала. В съчетание с широк списък от международни санкции срещу страната (която според съобщенията обмисля да се обърне към BTC и ETH за заобикаляне на тези ограничения) е разбираемо защо венецуелците биха предприели този ход към Биткойн.

 

Въпреки волатилността на криптовалутите, труден за конфискуване хедж срещу местната валута и правителството има смисъл.

 

Друг ключов показател потвърждава този сценарии: количеството пари, които венецуелците харчат за Биткойн спрямо доходите.

 

Интригуващо е, че няколко от най-свободните икономики в света се класират в топ 10 по Биткойн на глава от населението спрямо БВП, а именно Нова Зеландия, Обединеното кралство, Швеция и Австралия. За тези страни спекулативната подкрепа на Биткойн може да играе по-голяма роля за масово приемане.

 

По този начин е очевидно, че икономическите ограничения са само един фактор в това, което мотивира хората да купуват Биткойн. Графиката по-долу показва, че освен страни като Венецуела и Русия, гражданите на някои от най-икономически свободните държави в света се стичат към крипто пространството.

 

Проникването в Интернет би могло да играе роля в обяснението защо гражданите на икономически най-свободните държави харчат големи суми за Биткойн.

 

Процентът на населението с достъп до интернет, може да бъде част от обяснението защо гражданите на най-икономически свободните нации харчат голяма част от доходите си за Биткойн. Обединеното кралство, Швеция, Нова Зеландия и Австралия се нареждат сред първите 15 държави по отношение на достъп до интернет, като същевременно показват големи обеми, спрямо населението и БВП-то на глава на населението.

 

Биткойн като евтин вариант за парични преводи

 

Нигерия (петата по големина нация по общ обем и трета по големина при сравняване на BTC на 100,000 граждани спрямо БВП на глава от населението) през последните години имаше поразителен интерес към Биткойн. Всъщност данните от Google Trends разкриват Нигерия като нацията с най-много търсене в Google за термина „Биткойн“ от началото на годината.

 

Убедително обяснение е, че Нигерия е най-големият получател на парични преводи в Субсахарска Африка. Разумно е да мислим, че нигерийската диаспора може да използва Биткойн за прехвърляне на пари вкъщи, вместо традиционно скъпи услуги за трансфери, като Western Union и MoneyGram.

 

Времевата графика на интереса на Нигерия към Биткойн в Google подкрепя тази идея. „Биткойн“ избухна като термин в търсачката в края на 2016 г., когато централната банка на Нигерия въведе законодателство, което ефективно дава на Western Union, MoneyGram и Ria олигополен контрол на пазара на парични преводи.

 

Този анализ на обемите на LocalBitcoins несъмнено включва редица предположения. Може би най-значимото от тези предположения е наличието на фиат към крипто борси във всяка една от тези 46 държави.

 

Във всеки случай, Биткойн се приема в много от най-слабо развитите икономики в света.

 

Самият обем на LocalBitcoins със сигурност не разказва цялата история. Той обаче предлага рядък поглед върху валидирането на бързо развиващата се теза, че Биткойн е „най-здравата“ форма на пари в света.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Strategy на Майкъл Сейлър купи още Биткойн

Strategy, бизнес аналитичната компания, известна с безкомпромисното си акумулиране на Биткойн, направи поредната си масивна инвестиция, придобивайки ВТС на стойност $765 милиона в последната си сделка.

19.05.2025 16:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн може да изравни пазарната стойност на златото до 2030 година

Биткойн, чиято стойност в момента се оценява на около $2 трилиона, навлезе в нов етап от своето развитие — фаза, в която общата му пазарна капитализация може да се конкурира с доминиращата позиция на златото, чиято стойност възлиза на $22 трилиона, според няколко реномирани инвеститори.

19.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн навлиза в последната фаза на растеж за този цикъл, твърдят експерти

Тъй като Биткойн продължава възходящата си тенденция през 2025 г., анализаторите започват да предупреждават, че настоящата фаза на поскъпване може да наближава своя пик.

19.05.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Moody’s понижи рейтинга на САЩ – Биткойн отчита ръст на доверието сред инвеститорите

В исторически ход Moody’s понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Aaa на Aa1, посочвайки нарастващия дефицит, увеличаващите се лихвени задължения и неуспеха в прилагането на фискални реформи.

18.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.