Фирмата за блокчейн анализи Bubblemaps е открила доказателства, че Хейдън Дейвис, беглецът, който стои зад проекта LIBRA и е издирван от Интерпол, може да е вдъхновител на новостартирала криптовалута, наречена WOLF.
Откритието идва на фона на спекулациите около Джордан Белфорт, познат като „Вълкът от Уолстрийт“, за когото се говореше, че подготвя токен под същото име.
Разследването, проведено от Bubblemaps в сътрудничество с ютубърът „Coffeezilla„, обърна внимание на поразителните прилики между WOLF и емитирания по-рано токен HOOD, който имаше връзки с Дейвис. Данните от блокчейн сочат, че адреси, свързани с Дейвис, са играли пряка роля в създаването на WOLF, което поражда опасения относно неговата легитимност.
На 8 март онлайн общността на WallStreetBets представи токена WOLF, който бързо набра популярност. По-нататъшният анализ обаче разкри подозрителна дейност около пускането му. Разследващите отбелязаха, че разработчикът е успял да придобие значително количество WOLF, преди той да бъде предоставен на обществеността, като е използвал множество портфейли. Пазарната капитализация на токена скочи до $40 милиона преди внезапния срив, който беше описан като възможно издърпване на килимчето. Освен това 82% от предлагането на токена беше контролирано по структуриран начин, което предполагаше умишлена манипулация.
Bubblemaps проследи самоличността на стоящия зад WOLF до адрес, обозначен като 6MsuHd, който беше свързан чрез сложна мрежа от 17 междинни портфейла и пет транзакции между веригите. Всички тези средства в крайна сметка са били насочени към една единствена дестинация, известна като OxcEAe – адрес, който преди това е бил свързан с Дейвис.
Допълнителен анализ показва, че Дейвис е прехвърлял средства месеци преди пускането на токените LIBRA и WOLF, вероятно с цел да прикрие участието си. Сложните трансфери на средства предполагат, че той може да е вярвал, че сложността на тези транзакции ще предотврати разкриването им.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.