Комисията за независими избори и граници на Кения (IEBC) обяви плановете си да използва блокчейн технология за предлагане на резултати от избори в реално време и по този начин да подобри интегритета на гласуването и доверието в процеса.
Председателят на IEBC Уалуфа Чебукати заяви, че технологията ще бъде използвана, за да осигури на кандидатите за президент сигурен достъп до резултати в реално време, тъй като страната се бори да премахне наследството от насилствените избори през 2007 и 2017 г., при които стотици бяха убити и стотици хиляди разселени из страната.
Изборите често са сериозно оспорвана афера в Кения, като кандидатите редовно разменят обвинения за манипулиране на гласовете, подправяне и сплашване на гласоподавателите. Президентските избори през 2017 г. между утвърдения Ухуру Кениата и неговият главен конкурент Райла Одинга създадоха в страната разделяне на етническите и регионалните линии, тъй като Одинга и неговите поддръжници отказват да приемат победата на Кениата.
Въпреки загубата на повторно гласуване, наредено от Върховния съд на Кения, Одинга се обявi за „президент на народа“ и дори положи клетва в церемонията за максимален ефект.
Макар че поради изборите не избухнаха в яростното етническо насилие, което видяхме през 2007 г., случаят накара IEBC да обмисли нови начини за провеждане на избори по такъв начин, че да бъде прозрачно и приемливо за всички.
Кения е известна с това, че е домакин на един от най-натоварените и най-успешните технологични центрове в Африка, понякога известен като Silicon Savannah, и се гордее със водещи статистически данни по отношение на достъпа до мобилни решения за цифрови разплащания.
Блокчейн aсоциацията на Кения отдавна се застъпи за използването на блокчейн технологии за решаване на изборния проблем в страната. В ежедневния вестник на Кения открито се съветва IEBC да започне да използва блокчейн технологията за изграждане на доверие на гласоподавателите и изглежда съвета е бил взет предвид.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.