Норвежкият милиардер Том Хаген е арестуван като основен заподозрян в убийството на съпругата си Ан-Елизабет Хаген, съобщава Reuters.
По-специално, 70-годишният Хаген съчини история за откуп в криптовалута, за да покрие следите си.
Бизнесменът зад електрическата компания Elkraft е един от най-богатите норвежци с нетна стойност от 1,9 милиарда норвежки крони ($183 милиона), поради което изчезването на съпругата му през октомври 2018 г. привлече вниманието на пресата.
(Снимка: Ан-Елизабет Хаген)
През януари 2019 г. бе съобщено, че съпругата на Хаген се е предполагало, че е била отвлечена. Историята продължава с това, че нейният похитител се свързал с магната и поискал Monero (XMR) на стойност $10 милиона. Monero е популярна криптовалута, която позволява да се затъмнят всички транзакции в нейната мрежа.
Въпреки това, Томи Бройск, главният полицейски следовател, казва, че това е било просто измислица, която е била предназначена да „отклони“ полицейските разследвания:
„След 18 месеца разследване, полицията стигна до момент, в който има основание да подозира Том Хаген за убийство или конспирация за убийство.“
Поради анонимния характер на криптовалутата, исканията за откуп не са рядкост в това пространство. От Instagram модели до цели градове – всеки може да попадне в полезрението на злонамерени хора.
Според неотдавнашен доклад на Chainalysis, измамите за изнудване в момента нарастват по време на кризата COVID-19.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.