Известният видеоклип „Charlie Bit My Finger“ бе превърнат в незаменяем токен (NFT) и продаден на търг за $760,999 в неделя, 14-та годишнина на сензационното видео от дебюта на YouTube в началото на 2000-те.
След като спечели аукциона, студиото 3fmusic вече има възможността да създаде модерна версия на класическия клип, с участието на оригиналните звезди – Хари и Чарли.
Откакто беше качено в YouTube, домашното видео с участието на малкото дете Хари и неговото бебе брат Чарли достигна над 883 милиона гледания. Семейството на Дейвис-Кар заяви, че ще го изтрие от платформата след неделния търг, съобщава CNN.
Rest in Peace, Charlie Bit My Finger. A piece of YouTube history will be gone forever as it is being auction as an NFT. pic.twitter.com/LJcM4ECIa7
— Crimson Mayhem (@Crimson_Mayhem_) May 21, 2021
NFT са уникални дигитални активи, подкрепени от блокчейн технологията. Те се състоят от идентифициране на информация, съхранявана в смарт договори, което позволява да се провери тяхната автентичност и собственост, двата основни проблема, свързани с дигиталните произведения на изкуството.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо бичият пазар на Биткойн може да не е свършил
Който направи или „издаде“ NFT, може да определи както цената, така и броя на копията. Тъй като NFT не могат да бъдат репликирани, създателят може да увековечи недостига или уникалността на актива си и изкуствено да увеличи стойността си.
Прилагането на авторски права върху NFT може да бъде дефинирано по два начина, единият, при който купувачът притежава авторските права, и вторият, когато художникът запазва авторските права при себе си.
Въпреки че те съществуват в крипто пространството от 2017 г., NFT достигнаха мейнстрийм новините тази година, надхвърляйки общо над $325 милиона, похарчени за завършени продажби през май. Това представлява огромен скок в популярността в сравнение с $250 милиона общ обем на NFT, търгувани през цялата 2020 г., според данни от Nonfungible.
Интернет и социалните медии дадоха възможност на художниците да качват и споделят своите дигитални произведения на изкуството, но, за съжаление, заедно с лекотата на промотирането им дойде и онлайн пиратството на тези произведения.
Блокчейн обаче помага не само по въпроси за проверка на автентичността и собствеността върху произведения на изкуството, но също така дава възможност на художниците наистина да монетизират работата си.
След месеци на отсъствие, Pump.fun въведе отново стрийм на живо, с цел да възстанови функцията с по-добри практики за модериране.
Phaver, някога обещаващ играч в децентрализираното социално медийно пространство, неочаквано затвори след катастрофален спад в стойността на родния си токен.
Майк Малоун, старши стратег в Bloomberg, разбуни крипто общността с последната си прогноза за бъдещото движение на цената на Биткойн.
В Германия има нарастващ дебат относно златните резерви на страната, съхранявани в Съединените щати, тъй като някои служители настояват за повече прозрачност и контрол.