Известният видеоклип „Charlie Bit My Finger“ бе превърнат в незаменяем токен (NFT) и продаден на търг за $760,999 в неделя, 14-та годишнина на сензационното видео от дебюта на YouTube в началото на 2000-те.
След като спечели аукциона, студиото 3fmusic вече има възможността да създаде модерна версия на класическия клип, с участието на оригиналните звезди – Хари и Чарли.
Откакто беше качено в YouTube, домашното видео с участието на малкото дете Хари и неговото бебе брат Чарли достигна над 883 милиона гледания. Семейството на Дейвис-Кар заяви, че ще го изтрие от платформата след неделния търг, съобщава CNN.
Rest in Peace, Charlie Bit My Finger. A piece of YouTube history will be gone forever as it is being auction as an NFT. pic.twitter.com/LJcM4ECIa7
— Crimson Mayhem (@Crimson_Mayhem_) May 21, 2021
NFT са уникални дигитални активи, подкрепени от блокчейн технологията. Те се състоят от идентифициране на информация, съхранявана в смарт договори, което позволява да се провери тяхната автентичност и собственост, двата основни проблема, свързани с дигиталните произведения на изкуството.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо бичият пазар на Биткойн може да не е свършил
Който направи или „издаде“ NFT, може да определи както цената, така и броя на копията. Тъй като NFT не могат да бъдат репликирани, създателят може да увековечи недостига или уникалността на актива си и изкуствено да увеличи стойността си.
Прилагането на авторски права върху NFT може да бъде дефинирано по два начина, единият, при който купувачът притежава авторските права, и вторият, когато художникът запазва авторските права при себе си.
Въпреки че те съществуват в крипто пространството от 2017 г., NFT достигнаха мейнстрийм новините тази година, надхвърляйки общо над $325 милиона, похарчени за завършени продажби през май. Това представлява огромен скок в популярността в сравнение с $250 милиона общ обем на NFT, търгувани през цялата 2020 г., според данни от Nonfungible.
Интернет и социалните медии дадоха възможност на художниците да качват и споделят своите дигитални произведения на изкуството, но, за съжаление, заедно с лекотата на промотирането им дойде и онлайн пиратството на тези произведения.
Блокчейн обаче помага не само по въпроси за проверка на автентичността и собствеността върху произведения на изкуството, но също така дава възможност на художниците наистина да монетизират работата си.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.