САЩ наскоро премахна Иран от списъка на държавите, които имат достъп до SWIFT - инструмент за трансграничен паричен превод. Това събитие предизвика огромен дебат сред ислямските държави по света.
Дебатът се съсредоточава върху създаването на път, чрез който глобалното господство на щатския долар може да бъде преодоляно. Най-предпочитаният вариант досега е създаването на обща цифрова валута за използване в ислямските държави.
Председателят на мюсюлманското бизнес лоби, Международния Бизнес Форум (IBF), Ерол Ярарц, направи някои изявления по този въпрос.
Той заяви, че:
Доларът се превърна в „инструмент за санкциониране“ и загуби своята цел като международна валута за търговия. Една криптовалута за мюсюлманските държави ще бъде проектирана основно, за да подкопае и да предизвика установената хегемония на Америка в глобалната финансова система.
Той освен това заяви, че:
В IBF тази година ще обсъдим термина „паричен плурализъм“, за да създадем по-справедлива и по-здрава търговска среда. Ще направим система за криптовалути, която ще бъде използвана за международната търговия между ислямските държави.
Силата на щатския долар е капитализирана от държавата, за да накаже страните, които не спазват насоките им. Това датира още от края на Втората световна война.
Иран е една от ключовите ислямски държави, която понастоящем е жертва на санкциите на САЩ. Според съобщенията, страната започна да прави стъпки към създаването на национална криптовалута.
Неотдавнашен доклад посочи, че страната е използвала услугите на руските предприемачи, за да помогне за изграждането на своята блокчейн икономика. След като се пусне и разпространи криптовалутата, щатският долар би бил напълно подкопан, тъй като страната би могла да пренасочи плащанията си към долара.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.
Дебюта на eToro на Nasdaq бе посрещнат с ентусиазъм в сряда, като акциите скочиха с близо 30% до затварянето на пазара — и Ark Invest се възползва.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.