Американската данъчна служба (IRS) призова федерален апелативен съд да отхвърли иска на крипто предприемача Роуланд Маркъс Андраде, който оспорва издадените срещу него данъчни призовки.
Според жалбата на Андраде, IRS не го е уведомила надлежно преди да поиска достъп до финансовите му записи.
Историята започва през 2021 г., когато IRS стартира разследване срещу фирмата на Андраде – ABTC Corporation – за потенциални нарушения, свързани с финансовите отчети и спазването на Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act).
През май 2023 г. данъчните издават призовки до Bank of America и JPMorgan Chase, като искат данни за финансовите транзакции на Андраде и неговата компания. Андраде обаче твърди, че не е бил предварително уведомен, както изисква Законът за правото на финансова поверителност (Right to Financial Privacy Act – RFPA).
Неговият адвокат научава за тези призовки по свой собствен канал и изисква копия от IRS. Данъчните преиздават призовките през септември 2023 г., този път изпращайки уведомления до бизнес адреса на Андраде, но пратките се връщат като недоставени през октомври същата година.
Андраде завежда дело в Тексас през февруари 2024 г., като иска да бъдат обявени за невалидни действията на данъчната служба заради твърдени нарушения на RFPA.
През май 2024 г. обаче окръжен съд отсъжда в полза на IRS, като приема, че агенцията все пак се е съобразила с RFPA, издавайки нови призовки и уведомления. Съдът допълнително отбелязва, че случаят вече е безпредметен, тъй като банките са предали исканите документи на IRS.
Андраде обжалва през август 2024 г. в Пети окръжен апелативен съд (Fifth Circuit), настоявайки за временна мярка, която да спре IRS от допълнително разглеждане на банковите му записи.
На 10 февруари 2025 г. данъчната служба и Министерството на правосъдието (DOJ) внасят правен документ, в който твърдят, че Апелативният съд няма юрисдикция по случая, тъй като не е имало формално заведено дело срещу Андраде. Според тях IRS е действала в съответствие със закона, което означава, че Андраде не може да претендира обезщетения или възстановяване на хонорари за адвокати.
Решението дали случаят да бъде разгледан от Пети окръжен апелативен съд или да бъде потвърдено решението на по-долната инстанция тепърва предстои.
Това не е първият правен проблем на Андраде. През 2020 г. Комисията по ценни книжа и борси (SEC) в САЩ му повдига обвинения, докато той е изпълнителен директор на NAC Foundation, за нерегистрирано предлагане на ценни книжа чрез токена AML Bitcoin. Тогава SEC твърди, че той е подвел инвеститори и е нарушил законодателството за ценните книжа.
IRS все по-често фокусира вниманието си върху крипто сектора. Миналата година Асоциацията за блокчейн (Blockchain Association) съвместно с Тексаския блокчейн съвет (Texas Blockchain Council) стартираха дело срещу новите разпоредби на агенцията, изискващи крипто брокерите да докладват детайлно трансакциите си.
Според критиците, подобни правила влизат в конфликт с принципите на децентрализация и поверителност, заложени в криптовалутите, и поставят тежко бреме върху участниците на пазара.
В контекста на все по-активните действия на регулаторите спрямо крипто бизнеса, случаят на Андраде за пореден път подчертава растящото напрежение между иновациите в крипто сферата и усилията на властите да затегнат контрола. Крайният изход от делото ще бъде важен сигнал за цялата крипто индустрия – както в САЩ, така и в глобален план.
Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.
Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.
В условията на ескалиращо геополитическо напрежение се очертава ясно разделение между Запада, ръководен от САЩ, и глобалния Юг, по-специално блока БРИКС
Джейми Даймън се е утвърдил като доминираща фигура в световните финанси, оформяйки банковата индустрия чрез ръководството си в JPMorgan Chase.