През последните месеци разходите за живот в Иран значително се повишиха след спад в стойността на иранската национална валута.
Резкият спад започна преди няколко месеца, който мнозина свързаха с тревогите за нестабилната икономика сред страховете от ембаргото на Тръмп. И най-новите жертви, които сега усещат натиска са невинни студенти, учещи в чужбина.
САЩ обещават да се насочат към основните области на икономиката на страната, особено на банковия сектор. А според статия, направена от Guardian, на десетки ирански студенти във Великобритания са им били отказани банкови услуги. Сега те са изправени пред отстраняване от университета или рискуват да не завършат, поради невъзможността да получат пари за училищните такси и джобни от дома.
Санкциите и оттеглянето на услугите на SWIFT в Иран предизвикаха иранските студенти, учещи в Обединеното кралство, да преминат към Биткойн, за да заобиколят банковата система.
Глобалната привлекателност на Биткойн се дължи на децентрализираната природа и бързото време за клиринг на транзакциите.
Санкциите на САЩ работят чрез забрана на сделки и отношения с лица, държави и организации. Това ембарго обикновено се изпълнява с помощта на основните финансови институции.
Въпреки това, цифровите валути като Биткойн работят извън тези установени системи. Всъщност, Биткойн е създаден, за да позволи на хората да заобикалят банките и SWIFT, международната система за преводи, когато изпращат и получават пари по целия свят.
Законосъобразността на криптовалутите в Иран все още не е ясна и не е официално приета от правителството на страната. През ноември обаче, секретарят на Върховния съвет за киберпространството в Иран заяви, че иранското правителство работи за узаконяване на крипто дейностите в изстрадалата държава. Също така, в опитите за ограничаване на инфлацията, държавата очаква с нетърпение да пусне собствената си криптовалута.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.