Правителството на Иран ще прекъсне електричеството за крипто копачите, докато не бъде одобрена нова политика за цените на електроенергията.
Официален представител на иранското Министерство на енергетиката, Мустафа Раджаби Машади, съобщи, че страната регистрира 7% увеличение на потреблението на електроенергия през последния месец.
Той посочи колко необичаен е този растеж, съпоставено с подобни периоди през последните години.
„… По-голямата част от това необичайно увеличение се дължи на активността на биткойн копачите”, заяви служителят, като добави, че потреблението на електроенергия в пиковите часове в страната между април и юни надминава консумираната електроенергия в три от 31 провинции за тези часове.
Рахаби също така отбеляза, че добиването на един биткойн ще изисква електроенергия на стойност повече от $10 000, което би било повече от достатъчно за снабдяване на 24 жилищни сгради за за цяла година.
Официалният представител разкри, че Министерството на енергетиката на Иран смята, че внезапния скок е причинен от развитието на криптовалутите в страната. Той добави, че правителството ще предотврати по-нататъшни енергийни въпроси чрез прилагане на необходимите мерки.
Една от тези мерки включва крипто копачите, които „ще бъдат идентифицирани и тяхната електроенергия ще бъде съкратена“, докато неотдавнашното предложение на министерството за промяна на цените на операциите свързани с крипто добив не получи одобрение от правителството.
Той добави още, че копаенето на криптовалути „прави мрежата нестабилна и създава проблем за други потребители.“
На 9 юни, заместник-министърът на енергетиката на Иран настоя, че разходите за електроенергия за крипто миньорите трябва да се изчисляват в съответствие с реалните цени или при експортните цени на електроенергията.
Иран отделя годишна субсидия от 1 милиард за разходи за енергия.
Страната от Близкия изток досега имаше положителна перспектива по отношение на крипто добива, като държавните власти приемат копаенето като законна индустрия.
В крайна сметка този нерегулиран добив на дигитални валути оказва негативно влияние върху икономиката на страната. За този момент дейностите свързани със „създаването“ на криптовалути ще бъдат прекратени до момента, в който страната не се стабилизира и не изгради законова рамка за индустрията.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.