Иран предлага награда от $20 на гражданите, които съобщят за неоторизирани крипто миньори, докато страната се бори с недостиг на електроенергия.
Държавната енергийна компания Tavanir свързва незаконните добивни дейности и рекордните 49,7°C с широко разпространените прекъсвания на електрозахранването.
Главният изпълнителен директор на Tavanir, Мустафа Раджаби Машади, разкри, че нелегалните миньори използват субсидирана енергия, което доведе до инициативата за награждаване с цел насърчаване на публичното докладване.
Нарастването на незаконния добив изостря честите прекъсвания на електрозахранването, което се отразява на промишлената производителност. Tavanir е открила над 230,000 незаконни добивни устройства, които консумират толкова електроенергия, колкото една голяма електроцентрала.
Тази репресия отразява подобни действия в световен мащаб. Парагвай наскоро затвори 70 незаконни предприятия за добив на Биткойн, а Малайзия съобщи за сериозни кражби на електроенергия от неоторизирани миньори.
Преди това Иран бе забранилa добива на криптовалути през 2021 г. поради проблеми с електроенергията, но го възстанови, след като се сблъска със санкциите на САЩ.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.