Общият неизплатен ипотечен дълг в САЩ е надхвърлил зашеметяващите 15,8 трилиона долара без признаци на забавяне, показват данни, получени от Федералния резерв на страната.
Графика, публикувана от клона за икономически изследвания на Федералната резервна банка в Сейнт Луис, показва, че общият ипотечен дълг е намалял значително между 2008 и 2013 г., отразявайки годините на икономическо забавяне и нежелание за собственост на дом. Тази тенденция обаче се обърна през 2014 г. и в крайна сметка доведе до това размера на дълга да надхвърли нивата от 2008 г.
Счита се, че ипотечният дълг на домакинствата е играл монументална роля при срива на фондовия пазар през 2007 г. и последващата рецесия. В началото на 2000-те, Федералният резерв намали лихвите за банките. Това от своя страна накара финансовите институции да дават повече заеми на предприятията, физически лица и амбициозни собственици на жилища, дори и тези, които иначе не биха могли да бъдат квалифицирани поради „ниска“ кредитоспособност. Тези неустойчиви ипотечни кредити, в крайна сметка, доведоха до разпадането на Lehman Brothers през септември 2008 г., което даде началния тласък на Голямата рецесия.
Икономисти и анализатори са наблюдавали и други показатели, които предполагат настъпваща рецесия, по-скоро, отколкото по-късно. Обърнатата крива на доходността, от една страна, е била надежден предсказател за рецесиите в миналото. Всъщност, всичките девет основни рецесии след 1950 г. са предшествани от продължителни периоди на отрицателна или обърната крива на доходност. През 2019 г. кривата на доходност спадна до най-ниското си ниво от май 2007 г., което разтревожи мнозина от Уол Стрийт. При безпрецедентно политическо напрежение между САЩ и множество други страни, включително Китай и Иран през последните няколко месеца, експертите смятат, че икономическите сътресения са неизбежни.
Междувременно, криптовалутите като Биткойн се радваха на значителен успех и дори стабилност след тези показатели. В средата на 2019 г. напрежението в търговската война между САЩ и Китай предизвика масово пренасочване на богатство от китайски инвеститори от традиционните финансови инструменти към криптовалути. Това доведе до значително подобрение в цената на Биткойн, което позволи на актива да надмине 10 000 долара за първи път от около година.
Повечето дигитални валути не са засегнати от геополитическите събития, тъй като са децентрализирани и могат да се използват независимо от границите или правителствената юрисдикция. В резултат на това те са склонни да търгуват на една и съща ценова точка навсякъде по света. По същество Биткойн стана привлекателен за много инвеститори заради способността си да служи като запас от стойност, както и като резервна валута.
Като се има предвид, че първата криптовалута в света, Биткойн, беше лансирана веднага след това в отговор на финансовата криза през 2008 г., не е изненадващо, че тя също се възприема като най-доброто хеджиращо средство срещу подобни събития или новоизграждащата се американска икономика.
Въпреки че бъдещето изглежда мрачно, заслужава да се отбележи, че няма гаранция за това какво предстои. Дори кривата на доходност, исторически значим показател, не е била следвана от рецесия до 50 месеца, както беше през ноември 1965 г.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.