НАЧАЛО Други

Ипотечният дълг на САЩ надхвърля нивата от 2008 година – какво говори това за криптовалутите?

19.01.2020 18:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ипотечният дълг на САЩ надхвърля нивата от 2008 година – какво говори това за криптовалутите?

Общият неизплатен ипотечен дълг в САЩ е надхвърлил зашеметяващите 15,8 трилиона долара без признаци на забавяне, показват данни, получени от Федералния резерв на страната.

Могат ли криптовалутите да служат като хеджиращо средство?

Графика, публикувана от клона за икономически изследвания на Федералната резервна банка в Сейнт Луис, показва, че общият ипотечен дълг е намалял значително между 2008 и 2013 г., отразявайки годините на икономическо забавяне и нежелание за собственост на дом. Тази тенденция обаче се обърна през 2014 г. и в крайна сметка доведе до това размера на дълга да надхвърли нивата от 2008 г.

Ипотечен дълг и Голямата рецесия

Счита се, че ипотечният дълг на домакинствата е играл монументална роля при срива на фондовия пазар през 2007 г. и последващата рецесия. В началото на 2000-те, Федералният резерв намали лихвите за банките. Това от своя страна накара финансовите институции да дават повече заеми на предприятията, физически лица и амбициозни собственици на жилища, дори и тези, които иначе не биха могли да бъдат квалифицирани поради „ниска“ кредитоспособност. Тези неустойчиви ипотечни кредити, в крайна сметка, доведоха до разпадането на Lehman Brothers през септември 2008 г., което даде началния тласък на Голямата рецесия.

Икономисти и анализатори са наблюдавали и други показатели, които предполагат настъпваща рецесия, по-скоро, отколкото по-късно. Обърнатата крива на доходността, от една страна, е била надежден предсказател за рецесиите в миналото. Всъщност, всичките девет основни рецесии след 1950 г. са предшествани от продължителни периоди на отрицателна или обърната крива на доходност. През 2019 г. кривата на доходност спадна до най-ниското си ниво от май 2007 г., което разтревожи мнозина от Уол Стрийт. При безпрецедентно политическо напрежение между САЩ и множество други страни, включително Китай и Иран през последните няколко месеца, експертите смятат, че икономическите сътресения са неизбежни.

Междувременно, криптовалутите като Биткойн се радваха на значителен успех и дори стабилност след тези показатели. В средата на 2019 г. напрежението в търговската война между САЩ и Китай предизвика масово пренасочване на богатство от китайски инвеститори от традиционните финансови инструменти към криптовалути. Това доведе до значително подобрение в цената на Биткойн, което позволи на актива да надмине 10 000 долара за първи път от около година.

Заплаха ли са криптовалутите за фиатните?

Повечето дигитални валути не са засегнати от геополитическите събития, тъй като са децентрализирани и могат да се използват независимо от границите или правителствената юрисдикция. В резултат на това те са склонни да търгуват на една и съща ценова точка навсякъде по света. По същество Биткойн стана привлекателен за много инвеститори заради способността си да служи като запас от стойност, както и като резервна валута.

Като се има предвид, че първата криптовалута в света, Биткойн, беше лансирана веднага след това в отговор на финансовата криза през 2008 г., не е изненадващо, че тя също се възприема като най-доброто хеджиращо средство срещу подобни събития или новоизграждащата се американска икономика.

Въпреки че бъдещето изглежда мрачно, заслужава да се отбележи, че няма гаранция за това какво предстои. Дори кривата на доходност, исторически значим показател, не е била следвана от рецесия до 50 месеца, както беше през ноември 1965 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Уличиха двама адвокати от SEC в неправомерни действия срещу крипто проект

Двама адвокати на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) – Майкъл Уелш и Джоузеф Уоткинс – подадоха оставка след критики от страна на федерален съдия за работата им по крипто дело, свързано с платформата DEBT Box на Digital Licensing Inc.

23.04.2024 15:00 1 мин. четене

Прогноза за бъдещето на долара от Morgan Stanley

Morgan Stanley прогнозира светло бъдеще за щатския долар (USD), въпреки опасенията във финансовата сфера за неговата уязвимост в условията на многополюсен валутен пейзаж.

23.04.2024 14:00 1 мин. четене

Ето с колко може Федералният резерв на САЩ да намали лихвените проценти според BlackRock

Рик Ридър, главен инвестиционен директор на отдел “Глобален фиксиран доход” в BlackRock, предполага, че Федералният резерв (Фед) може да намали лихвените проценти два пъти тази година, тъй като инфлацията показва признаци на забавяне.

23.04.2024 12:41 1 мин. четене

SEC иска да глоби До Куон и Terraform Labs с над $5 милиарда

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) налага значителни парични санкции на Terraform Labs и нейния съосновател До Куон след присъда по гражданско дело.

23.04.2024 12:15 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.