През 2025 г. се очаква сериозно възстановяване в сферата на първичното публично предлагане (IPO) в САЩ, като централно място ще заемат крипто компаниите.
Благоприятните икономически условия, по-ниските разходи за заеми и нарастващият институционален интерес към дигиталните активи проправят пътя за рязко увеличаване на публичните листвания, особено в блокчейн сектора.
Крис Тейлър, вицепрезидент по вписванията на Нюйоркската фондова борса, изрази оптимизъм по време на Форума на глобалните пазари на Reuters в Давос. Той изтъкна нарастващия брой крипто компании, които се подготвят да станат публични, и призова за регулаторни подобрения, които допълнително да подкрепят тези пазари. Тейлър също така отбеляза интегрирането на дигиталните активи в традиционните финанси като ключов фактор за IPO динамиката.
Отвъд криптовалутите, сектори като технологичния и научния сектор са готови за силен растеж, подхранван от напредъка в областта на изкуствения интелект, киберсигурността и биотехнологиите. Блокчейн и децентрализираните платформи също привличат вниманието, тъй като компаниите разработват мащабируеми и иновативни финансови решения.
Очаква се компаниите, подкрепени от частен капитал, да играят основна роля в това възраждане. Според PitchBook тези компании могат да допринесат с до 40% от всички привлечени средства за IPO до 2025 г., което отразява нарастващата им значимост на капиталовите пазари.
С развитието на крипто и технологичните пейзажи 2025 г. обещава да бъде трансформираща година за първичните публични предлагания, предоставяйки възможности на инвеститорите да се възползват от нововъзникващите индустрии и авангардните иновации.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.