Инвеститорът Стив Айзман, известен с това, че предвиди жилищната криза през 2008 г., има различна гледна точка по отношение на потенциалните намаления на лихвените проценти от страна на Фед през следващата година, противно на широко разпространените очаквания.
По време на неотдавнашно интервю за предаването Fast Money по CNBC старши портфолио мениджърът в Neuberger Berman изрази опасения относно големите американски банки, които са изправени пред потенциални предизвикателства, ако Фед запази ястребовата си позиция през 2024 г.
Айзман спомена конкретно Bank of America, като призна нейното стабилно управление, но все пак подчерта потенциалните грешки в инвестициите им в облигации по време на неблагоприятния пазарен цикъл. Той подчерта, че макар и да не става въпрос за проблем с баланса, приходите им може да се сблъскат с предизвикателства, тъй като през последните години остават в относителна стагнация.
Айзман очерта два решаващи фактора за рентабилността на Bank of America: намаляване на лихвените проценти на Фед, за да се подобри възприемането на баланса им, и отсъствие на рецесия, осигуряваща стабилни условия за кредитиране. Въпреки че призна възможността тези условия да се подредят благоприятно, той изрази скептицизъм относно инициирането от страна на Фед на намаляване на лихвените проценти поради продължаващите опасения за ескалираща инфлация.
Противно на очакванията на пазара за многократни понижения на лихвените проценти, Айзман се разграничи от своята гледна точка, като предположи, че Фед може да се въздържи от такива действия, опасявайки се от повторение на исторически грешки, като посочи примера от началото на 80-те години, когато прекратяването на повишаването на лихвените проценти доведе до неконтролируема инфлация.
Следователно Айзман смята, че ако прогнозата му се сбъдне, за големите банки с парични центрове може да се окаже предизвикателство да генерират значителни печалби. Той уточни, че тази перспектива е по-скоро макрофокусирана, отколкото специфична за отделна компания, като заяви, че е сложно да се направи силна дългосрочна инвестиционна обосновка за банките в условията на множество макроикономически несигурности.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.